Infolinia Szczecin: 500 350 920   Informacje Gliwice: 512 707 503     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Odkurzacz dla alergika – jaki wybrać?

Do niedawna odkurzacz miał jedno zadanie – zbierać kurz i brud z podłóg. Skutecznie zastępował miotłę i szufelkę oraz trzepak. Postęp technologiczny spowodował, że skonstruowano wiele bardziej nowoczesnych urządzeń, rozwinęły się również techniki sprzątania. Jest to poniekąd odpowiedzią na wzrost przypadków alergii, w tym u dzieci, spowodowanej zmianą warunków życia, w tym jakości pożywienia i zanieczyszczeniem powietrza. Dlatego powstał m. in. odkurzacz dla alergików, który doczekał się wielu wariantów. Który z nich wybrać?

Co rozważyć przed podjęciem decyzji

Warto ustalić źródło alergii domownika/domowników. Jeżeli z różnych powodów nie jest to możliwe do wykonania, należy wziąć pod uwagę czynniki, które umożliwiają jak najdokładniejsze oczyszczenie mieszkania z alergenów. Najczęstszymi z nich są roztocza, których największe skupiska gromadzą się w tapicerce mebli, łóżkach i dywanach. Uczulają również pyłki roślin doniczkowych lub ogrodowych, a także zwierzęta domowe, na których sierści znajdują się substancje alergizujące, pochodzące z ich naskórka.

Wybierając odkurzacz antyalergiczny powinniśmy pamiętać o następujących czynnikach:

Duża siła ssania. Odkurzacz dla alergika powinien odznaczać się większą mocą ssania niż tradycyjny, gdyż jest wydajniejszy – usuwa więcej kurzu i zabrudzeń

Reemisja kurzu. Należy zwrócić uwagę na zatrzymywanie pyłu i alergenów przez dany model odkurzacza. Każdy posiada klasę reemisji kurzu; jest to parametr, określany podczas pracy urządzenia przy maksymalnym przepływie powietrza. Istnieje 7 klas reemisji, oznaczanych literami od A do G. Najlepszym rozwiązaniem jest model z klasą A

Odkurzacz antyalergiczny bezworkowy czy odkurzacz workowy? Należy uwzględnić łatwość użytkowania, własne preferencje, ale i wady i zalety obu rozwiązań. Ważny jest np. rodzaj worków, sposób ich opróżniania (niektóre są samozamykające, co umożliwia ich higieniczne opróżnianie i ogranicza ryzyko otwarcia przy wymianie), itp. Natomiast odkurzacze bezworkowe z filtrem hepa mogą być dla alergika ryzykowne, gdyż podczas opróżniania i czyszczenia pojemnika alergeny mogą wydostać się na zewnątrz.

Odkurzacz dla alergika na roztocza i inne drobne zanieczyszczenia powinien być zaopatrzony w odpowiednie filtry, zapobiegające wydostawaniu się ich za zewnątrz. Nie spełni tego zadania  urządzenie z filtrem tekstylnym, który może przepuszczać najmniejsze cząsteczki. Odkurzacz z filtrem wodnym jest skuteczny, gdyż filtr wodny gromadzi wszelkie zanieczyszczenia i uniemożliwia ich wydostanie się. Natomiast filtr antyalergiczny do odkurzacza, wykonany z warstw włókien szklanych, celulozowych lub syntetycznych, jest rozwiązaniem innowacyjnym. Filtr hepa do odkurzacza zapewnia niemal stuprocentową skuteczność wychwytywania pyłu o średnicy nawet 0,3 mikrona. Tak niewielkie są cząsteczki kurzu, drobiny naskórka zwierząt domowych, roztocza, itp. Odkurzacz dla alergika z filtrem hepa może usuwać alergeny z różnego rodzaju powierzchni. Istnieją modele odkurzaczy z podwójną filtracją – zawierają zarówno filtry wodne jak i filtry hepa. Odkurzacz na wodę z filtrem hepa ma znacznie wyższą skuteczność filtracji.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na  takie cechy, jak regulacja mocy ssania, łatwość obsługi (np. czyszczenie filtra hepa w odkurzaczu) niezawodność i funkcjonalność odkurzacza. 

Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

Wiedząc, czym ma się charakteryzować odkurzacz dla alergika, możemy wybrać urządzenie spośród szerokiej oferty firmy Numatic. Największą popularnością cieszy się odkurzacz Numatic HVA 160 Henry Allergy. Ma on możliwość pochłaniania cząsteczek kurzu nawet 800 razy mniejszych, niż grubość ludzkiego włosa. Jest to idealny odkurzacz do usuwania roztoczy. 

Nadaje się do używania w domach, szkołach, żłobkach i przedszkolach, zakładach opieki zdrowotnej, gabinetach weterynaryjnych, hotelach, pensjonatach, itp. Posiada wbudowany filtr hepa i trójwarstwowy filtr TriTex, co daje skuteczność filtracji na poziomie 99,98 proc. Oprócz tego trójwarstwowe worki HepaFlo zapewniają bezawaryjną pracę silnika, którego duża moc zostaje zachowana mimo napełnienia worka. Silnik przystosowany jest do ciągłej pracy nawet przez kilka godzin bez przerwy, natomiast worki wyposażone są w silikonowe zamknięcie, dzięki czemu nieczystości nie wydostają się na zewnątrz podczas zmiany worka.

Następny godny polecenia odkurzacz dla alergika na roztocza i inne zanieczyszczenia to model Numatic PPH 320 z filtrem hepa H13. Jest to profesjonalny odkurzacz na roztocza i wiele różnych zanieczyszczeń, do pracy na sucho w pomieszczeniach typu „clean room”, jak sale szpitalne, laboratoryjne, serwerownie, itp. Wyposażony jest w filtr hepa (filtracja do 99,95 proc.). Jest prosty w obsłudze, cichy w pracy i posiada dużą siłę ssania.

 

Kolejny bardzo dobry odkurzacz do roztoczy i na sierść zwierząt domowych to Numatic 200-12 Hetty. Przeznaczony jest do czyszczenia na sucho. Ma wbudowany system filtrujący Gigant Tritex, a nieczystości gromadzone są w worku HepaFlo, dzięki czemu filtracja jest znacznie bardziej skuteczna.

Jest to urządzenie małe i niedrogie, nadające się do stosowania głównie w niewielkich pomieszczeniach – domach i mieszkaniach, przedszkolach, gabinetach, itp. Za jego pomocą odkurzanie dywanów, tapicerki meblowej i samochodowej jest łatwe, bowiem w standardowym zestawie znajdują się ssawki różnego przeznaczenia, w tym szczelinowa, umożliwiająca dotarcie do trudno dostępnych zakamarków. Hetty to doskonały odkurzacz na sierść psa. Pracuje cicho i jest prosty w obsłudze.

Spośród urządzeń bezworkowych, wyposażonych w filtr hepa, warto zwrócić uwagę na pionowy bateryjny odkurzacz Dibea D18. Jest mały, poręczny, nie zajmuje miejsca w schowku – można go zawiesić na ścianie za pomocą haka, który jest dołączony do zestawu wraz ze śrubami. Odkurzacz posiada regulację siły ssania i może pracować w dwóch trybach – zwykłym i MAX. Bateria ładuje się około 4 godzin, a jedno załadowanie wystarczy na około 45 minut nieprzerwanej pracy. Ładowarka zawarta jest w zestawie.

Udogodnieniem są światła LED, umieszczone na ssawie do dywanów. Dzięki nim można łatwiej zlokalizować zanieczyszczenia w trudno dostępnych miejscach.

Czyszczenie i wymiana filtra hepa

Filtry hepa, pochodzące od renomowanych producentów, są wysokiej jakości i zazwyczaj można je użytkować przez około 3 lata. Warto używać filtrów oryginalnych; na rynku dostępne są wprawdzie ich tańsze zamienniki, ale na ogół nie wytrzymują one porównania z oryginalnymi i trzeba je wymieniać nawet co pół roku. Warto zatem przeliczyć opłacalność zakupu w dłuższym okresie.

Trzeba również pamiętać, że filtr hepa nie niszczy roztoczy ani innych zanieczyszczeń, a jedynie je zatrzymuje. Mogą one nadal wywoływać różne alergie, jeżeli podczas czyszczenia wydostaną się na zewnątrz. Mogą się też namnażać. Dlatego podczas czyszczenia należy zachować odpowiednie środki ostrożności albo powierzyć tę czynność profesjonalnemu serwisowi odkurzaczy danej marki. Uwaga: nie wolno czyścić i ponownie używać filtra jednorazowego, konieczna jest jego wymiana.

Jednak nawet systematyczne czyszczenie filtra nie uchroni go przed całkowitym zużyciem. O konieczności wymiany filtra może sygnalizować np. zmiana odgłosu pracy silnika, który zaczyna zużywać coraz więcej energii na przepchnięcie powietrza, przegrzewać się, a w rezultacie może się przepalić. Sygnałem alarmowym jest też nieswoisty zapach, wydostający się z odkurzacza podczas pracy. Wówczas należy bezwzględnie wymienić filtr. Czystość powietrza w domu może zapewnić odkurzacz dobrej jakości, solidnie wykonany, ale także prawidłowo obsługiwany.