Infolinia Szczecin: 500 350 920   Informacje Gliwice: 512 707 503     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Czyszczenie i dezynfekcja wykładzin i dywanów profesjonalnymi maszynami

Utrzymanie wykładzin i dywanów w czystości bywa większym wyzwaniem, niż sprzątanie powierzchni twardych ze względu na specyfikę. Zabrudzenia z tkanin, zwłaszcza naturalnych, usuwa się znacznie trudniej. Dodatkowo nie zawsze znany jest skład tych tkanin, a nie ma uniwersalnego środka dla wszystkich. Jak prawidłowo przeprowadzić profesjonalne czyszczenie dywanów i wykładzin, jakie zastosować maszyny i środki chemiczne?

Czyszczenie wykładzin i dywanów – wskazówki ogólne

Uzyskanie dobrego rezultatu czyszczenia dywanu i wykładziny jest możliwe, pod warunkiem  zastosowania się do podstawowych zasad i kolejności prac:

 1. Rozpoznanie materiału, z którego wykonana jest wykładzina lub dywan. Umożliwi to dobór i zastosowanie środków chemicznych, dzięki którym usuwanie plam nie będzie problemem, nawet jeśli dywan jest mocno zabrudzony

 2. Odkurzanie – usunięcie zanieczyszczeń stałych, jak kurz, pył piasek, drobne śmieci

 3. Usuwanie plam  

 4. Pranie – wodne lub chemiczne

 5. Suszenie. 

Rozpoznanie materiału

Ustalenie rodzaju tkaniny jest najważniejsze przed rozpoczęciem czyszczenia. Chodzi o to, aby określić metodę czyszczenia – wodną lub bez użycia wody, czym wyczyścić dywan lub wykładzinę (jakiego użyć preparatu i maszyny). Np. włókna wełniane, jutowe, konopne bądź dywany i wykładziny z długim włosiem źle znoszą środki zasadowe o silnym działaniu, pod wpływem których mogą ulec osłabieniu i stracić kolory. Włókna zawierające celulozę mogą ulec trwałemu odkształceniu przy kontakcie z wodą. Włókna palmowe i sizalowe również niezbyt dobrze tolerują wodę, gdyż po jej zastosowaniu na wykładzinach mogą pozostać plamy po wyschnięciu. Z kolei włókna syntetyczne, jak poliamid czy poliakryl, źle reagują na środki o odczynie kwaśnym.

Odkurzanie

Odkurzanie jest etapem usuwania zanieczyszczeń nierozpuszczalnych, które mają negatywny wpływ zarówno na estetykę dywanu lub wykładziny, jak i ich trwałość. Zabrudzenia te, jeżeli nie są usuwane w trakcie użytkowania, są wgniatane i wcierane w strukturę tkaniny. Regularne czyszczenie dywanu lub wykładziny za pomocą odkurzacza zapobiega trwałym, nieodwracalnym zniszczeniom. Gruntowne odkurzanie przeprowadza się też przed praniem.

Odplamianie

Usuwanie plam to pozbywanie się zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie lub w środkach chemicznych. Przed rozpoczęciem odplamiania wykonuje się próbę reakcji na preparat odplamiający w mało widocznym miejscu i na małej powierzchni, a następnie stosuje się odpowiednie środki na całej powierzchni plamy. Warto zaopatrzyć się w różne preparaty odplamiające, takie jak w zestawie Santoemma.

Pranie

Czyszczenie dywanu lub wykładziny może mieć charakter pielęgnacyjny, którego zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, zanim zostaną one wgniecione w strukturę materiału. Nie tylko poprawi ono wygląd dywanu, ale także wydłuży okres jego użytkowania. Natomiast czyszczenie gruntowne to w zasadzie pranie dywanów i wykładzin w celu usunięcia możliwie wszystkich zanieczyszczeń. Proces ten można przeprowadzić dwoma metodami:

 • Szamponowanie – złożone z etapu rozpuszczenia zabrudzeń i etapu ich usunięcia. W celu rozpuszczenia nanosi się preparat szamponujący, a następnie rozprowadza ręcznie lub maszynowo. Preparat ulega spienieniu, rozpuszczając zabrudzenia. Etap usunięcia polega na maszynowym zebraniu wilgoci z czyszczonej powierzchni. Do szamponowania polecany jest m.in. Kleen Teppich Shampoo, przeznaczony do prania dywanów i wykładzin dywanowych odpornych na wodę i o trwałych kolorach

 • Ekstrakcja – inaczej czyszczenie natryskowe. Środek piorący natryskuje się na wykładzinę lub dywan, jednorazowo maksymalnie na 40m2 jej powierzchni i pozostawić do rozpuszczenia zabrudzeń zgodnie z zaleceniami, podanymi w instrukcji użytkowania, a następnie zebrać. Można tę czynność powtarzać, dopóki nie uzyska się pożądanego rezultatu. Pranie ekstrakcyjne można wykonać przy użyciu np. preparatu Buzil Optiflor Ex G477

Pranie wykładzin i dywanów to proces nie tylko oczyszczający, ale także likwidujący nieprzyjemne zapachy. W czasach pandemii koronawirusa regularne pranie jest szczególnie istotne; warto także stosować systematycznie zabieg dezynfekcji dywanów i wykładzin dywanowych.

Maszyny do czyszczenia wykładzin tekstylnych

Czyszczenie wykładzin i dywanów wymaga zastosowania odpowiednich maszyn i urządzeń. Jedną z takich profesjonalnych maszyn jest Cleanfix TW Compact automat ekstrakcyjny. Ta zasilana kablowo maszyna, przeznaczona jest do prania wykładzin tekstylnych o średnich i większych powierzchniach, o dużym nasileniu ruchu. Posiada wbudowaną szczotkę walcową, zapewniającą skuteczne wyczesywanie włosia i usuwanie z niego nierozpuszczalnych zabrudzeń. Może pracować zarówno do przodu, jak i do tyłu, jest wyposażona w pałąk do prowadzenia ze swobodną regulacją wysokości, co zapewnia operatorowi wygodę i komfort pracy. Można do urządzenia podłączyć ręczny adapter, co umożliwi dokładne oczyszczenie narożników, zakamarków i schodów wyłożonych materiałem tekstylnym. Szerokość pracy wynosi 32 cm.

Do profesjonalnych zastosowań na bardzo dużych powierzchniach przeznaczona jest maszyna ekstrakcyjna Santoemma Elite Battery. Jest to duży automat o zasilaniu bateryjnym o szerokości pasa pracy 50 cm. Porusza się do przodu, a wydajność czyszczenia wynosi do 500 m2 na godzinę. Maszyna myje, szoruje i suszy w jednym przebiegu, pracując przy tym wyjątkowo cicho (60 decybeli). Posiada możliwość regulacji ciśnienia głowicy szczotki i odkurzacza w zależności od rodzaju wykładziny, a także regulacji ciśnienia strumienia wody.

Czyszczenie i dezynfekcja bez środków chemicznych

Tam, gdzie jest to możliwe ze względu na strukturę materiału wykładziny lub dywanu, a także mając na uwadze osoby korzystające z pomieszczeń (dzieci, alergicy, osoby ze schorzeniami dróg oddechowych) można czyścić i dezynfekować powierzchnię tekstylną bez użycia chemii – za pomocą parownicy. Na rynku dostępne są parownice zarówno do zastosowań domowych, w biurach, pensjonatach – na powierzchniach mniejszych, jak i do użytku typowo profesjonalnego, na powierzchniach większych. 

Do zastosowań typowo domowych przeznaczona jest parownica STI Steam Industry QV7 PRAKTIKA. Ma moc 7 bar, z automatycznym napełnianiem i funkcją odkurzacza. Służy do czyszczenia i dezynfekcji dywanów, ale można jej także z powodzeniem używać w kuchni, łazience i toalecie oraz do mycia i dezynfekcji piekarników i szyb.

Dla potrzeb placówek użyteczności publicznej przeznaczona jest profesjonalna parownica STI Steam Industry Comby 3500. Jest to maszyna o mocy 8 bar, posiadająca funkcję automatycznego napełniania, odkurzacza oraz natryskiwania wody i (w minimalnej ilości) detergentu. Poziom natrysku jest regulowany. Maszyna ma niewielkie rozmiary, co ułatwia jej transport i przechowywanie. Sprawdza się w: 

 • gabinetach lekarskich, 

 • gabinetach stomatologicznych, 

 • gabinetach weterynaryjnych, 

 • w środkach komunikacji publicznej (pociągi, autobusy), 

 • szatniach, 

 • pomieszczeniach socjalnych, 

 • hotelach, 

 • domach wypoczynkowych, 

 • sklepach, 

 • centrach handlowych, itp.

Profesjonalne odkurzacze piorące

Na rynku dostępnych jest wiele typów odkurzaczy piorących do zastosowań profesjonalnych. Niektóre z nich można z powodzeniem stosować w domach. Takim uniwersalnym odkurzaczem piorącym jest Numatic GVE 370 George. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, posiadające rozwiązania przemysłowe, jak podwójny system chłodzenia turbiny, duża siła ssąca, żywotność turbiny nawet do 40 lat w użyciu domowym, filtr odporny na zapychanie, o powierzchni 1700 cm2 (większość tej klasy urządzeń ma filtry o powierzchni około 300 cm2), worek o przemysłowych właściwościach filtracyjnych o pojemności 15 litrów (większość tej klasy odkurzaczy wyposażona jest w worki o pojemności około 4 litrów). Dzięki takiej pojemności przy zastosowaniach domowych wystarczy wymieniać worek nawet raz w roku.

George doskonale sprawdza się jako urządzenie do prania dywanów, wykładzin i tapicerek. Oprócz tego zbiera zabrudzenia suche (do worka), wodę i zanieczyszczenia mokre, a także myje powierzchnie twarde, jak lastryko czy glazura.

Do typowo profesjonalnych zastosowań przeznaczony jest odkurzacz piorący Santoemma Grace. Jest to urządzenie ekstrakcyjne, posiadające dwa silniki wysokiego podciśnienia High-Waterlift do szybkiego prania wykładzin o dużej powierzchni. Umożliwia usunięcie dużej ilości zabrudzeń i szybkie wysuszenie wykładziny. Ma wbudowane dwa 70-litrowe zbiorniki, dzięki czemu urządzenie może długo pracować bez przerwy. 

Odkurzacz Grace może być stosowany wszędzie tam, gdzie znajdują się duże powierzchnie wyłożone wykładzinami: banki, restauracje, hotele, biura, uczelnie, urzędy. Dla zwiększenia efektywności czyszczenia można do urządzenia zamontować dodatkowy podgrzewacz zewnętrzny wody. Również opcjonalnie można użyć turboszczotki, systemu dozowania detergentu i płukania wykładziny, zestawu do wstępnego zraszania, natomiast domontowanie elementu opcjonalnego NS 270 TurboDust Serena-Silent sprawia, że Grace może pracować jako zwykły odkurzacz.

Więcej o praniu odkurzaczem piorącym przeczytacie tutaj.

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technologii maszyn i urządzeń czyszczących, obecnie czyszczenie dywanów i wykładzin jest nie tylko dokładniejsze niż dawniej, ale także łatwiejsze i znacznie szybsze.