Infolinia: 500 350 920     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Pranie dywanów - jak prać dywany i tapicerki odkurzaczem piorącym

Pranie dywanów, to jeden z najchętniej podejmowanych tematów przez naszych klientów. Jest to bardzo rozbudowany wątek, którego znajomość przydaje się nie tylko w profesjonalnych firmach czyszczących ale również w codziennym użytku domowym.

Odkurzacze do prania dywanów

Pranie dywanów

Odkurzacze, to najtańsze i najprostsze w obsłudze urządzenia, które często okazują się niezastąpione nie tylko przy praniu wykładzin ale również wielu codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie samochodu czy zebranie wody z podłogi. Najczęściej wybieranym modelem zarówno przez profesjonalne firmy sprzątające jak i do użytku domowego jest zielony George (GVE370) . Jest to odkurzacz wielofunkcyjny, który może służyć jako urządzenie do zanieczyszczeń suchych, mokrych a także do prania dywanów i tapicerek.

Drugim w kolejności urządzeniem firmy Numatic jest HVW 370 (Henry Wash) - jest świetnym narzędziem dla tych, którzy już posiadają odkurzacz na sucho. Urządzenie to przystosowane jest do prania dywanów i tapicerek oraz zbierania wody z podłóg. W porównaniu do GVE 370 nie posiada w wersji standardowej ssawek i filtrów do sprzątania na sucho.

Odkurzacz do prania dywanów Numatic GVE 370 Odkurzacz piorący Numatic HVW 370

Pranie wykładzin w hotelach

Utrzymanie w czystości wykładzin w miejscach tak często uczęszczanych jak hotele, to prawdziwe wyzwanie. Z racji na duże zagęszczenie ruchu i wiele różnego typu zabrudzeń, najlepszym rozwiązaniem jest profesjonalny odkurzacz piorący. Do wyczyszczenia mniejszych powierzchni lub punktowych zanieczyszczeń, najlepiej nadaje się odkurzacz Numatic GVE 370 , który jest niezwykle poręczny i świetnie odsysa wodę z posadzki. Na większe powierzchnie i do bardziej gruntownego doczyszczania wykładzin najlepiej użyć niezawodnej szorowarki czyszczącej, która dociera we włókna jeszcze głębiej. Przed czyszczeniem powierzchni, należy ją dokładnie odkurzyć.

Jedno urządzenie na wszystkie nieprzewidziane sytuacje

Odkurzacz piorący

Wszystkie nieprzewidziane i awaryjne sytuacje domowe czy biurowe, można z łatwością opanować dzięki jednemu z tych odkurzaczy. Jeśli zauważysz przeciekającą uszczelkę pod zlewem lub pralka wyleje wodę na podłogę - na ratunek przychodzą odkurzacze do zbierania wody. Ich pojemność pozwala na długie czyszczenie, a jednakowo ich mniejsza budowa pozwala na bezproblematyczne przemieszczanie się, przechowywanie i przewożenie. Odkurzacz dostarczany jest z całym zestawem ssawek i filtrów niezbędnych do pracy.

Odkurzacz piorący do tapicerki

Najchętniej wybieranym odkurzaczem do prania i odkurzania tapicerki jest niezwykle popularny George czyli GVE 370. Z racji tego, że jest to urządzenie wielofunkcyjne, możemy nim odkurzyć piasek i kurz, a przełączając go na tryb prania, zebrać wodę i dokładnie wyprać całą tapicerkę w samochodzie. Z racji na niewielkie rozmiary najczęściej stosowany jest w domach lub małych firmach sprzątających. Łatwo go przewozić i magazynować. Każdy odkurzacz piorący do tapicerki samochodowej ma swoje dedykowane środki czyszczące. Chemia stosowana w tego typu urządzeniach powinna być niskopieniąca się, dzięki temu piana nie dostanie się do silnika odkurzacza i nie uszkodzi go.

Jaki środek do prania tapicerki samochodowej i dywanów?

środek do czyszczenia tapicerki

W przypadku uporczywych plam lub mocno zabrudzonych dywanów, które należy odświeżyć, najlepszym rozwiązaniem jest użycie profesjonalnej chemii do prania. Najczęściej wybieranymi środkami, są te firmy Kleen, Maxifi i Buzil. Są to koncentraty, które należy rozcieńczyć z wodą, w zależności od tego jak mocne zanieczyszczenia staramy się wywabić (informacje o proporcjach rozcieńczenia znajdziemy na opakowaniu). Jeśli wybierzemy produkt spoza wymienionych wcześniej producentów, należy zwrócić uwagę na to jak mocno się pieni. Jeśli piany jest zbyt dużo, może przedostać się do głowicy odkurzacza, a to z kolei będzie skutkowało jego uszkodzeniem, które nie podlega gwarancji. Pranie dywanów z użyciem rekomendowanych środków czystości jest podstawą do utrzymania dwuletniej gwarancji. Dedykowanymi środkami do urządzeń Numatic są te niemieckiego producenta Kleen. Dwa najpopularniejsze środki to Spruh-Ex i Novatep . Oba wnikają głęboko we włókna materiału, rozpuszczają brud i zapobiegają ponownemu, szybkiemu zabrudzeniu się. Nie zawierają żadnych związków ołowiu i wybielaczy optycznych, co sprawia, że są bezpieczne zarówno dla ludzi jak i materiałów. Dostępne są w małych butelkach 1 litrowych, dzięki czemu możemy przetestować środek, jak i w większych 10 litrowych kanistrach.

Środek do prania Środek do prania
Płyn do odkurzaczy piorących Kleen Spruh-Ex Płyn do odkurzaczy piorących Kleen Novatep

Skuteczne czyszczenie dywanów

Czyszczenie dywanów

Pierwszym i najważniejszym krokiem w przypadku, gdy używamy jakiejkolwiek chemii na powierzchni dywanowej czy na tapicerce jest zwilżenie materiału środkiem czyszczącym w niewidocznym miejscu. Zdarza się, że tkanina wchodzi w reakcję z chemią i zaczyna blaknąć i zmieniać kolor. Dzięki temu prostemu zabiegowi unikniemy nieprzyjemnej niespodzianki. Przed praniem wykładzin, należy dokładnie odkurzyć powierzchnię z piasku i kurzu. Jeśli używamy odkurzacz Numatic GVE 370 , należy włożyć filtr do pracy na sucho, worek i podłączyć odpowiednią ssawkę. Następnie możemy przejść do prania metodą pre-spray - zamieniamy ssawkę, wyciągamy worek i filtr, a następnie wlewamy wodę z płynem do białego zbiornika. Czyszczenie dywanu metodą pre-spray polega na wlaniu roztworu do odpowiedniego pojemnika odkurzacza, a następnie za pomocą ssawki spryskaniu powierzchni. Zostawiamy chemię na krótki czas (informacja na opakowaniu), a następnie zbieramy zanieczyszczoną wodę odkurzaczem. Dzięki przezroczystej ssawce widzimy jak dużo wody i brudu zostało jeszcze w materiale. Następnie pozostawiamy dywan aż do wyschnięcia.

Odkurzacze do prania dla profesjonalistów

Znacznie większymi maszynami ekstrakcyjnymi do prania dywanów i wykładzin są produkty firmy Santoemma, które świetnie sprawdzają się w firmach sprzątających ale również w domach. Są to większe urządzenia od zwykłych wcześniej wymienionych odkurzaczy, wyposażone w system wysokiego podciśnienia, który znacznie skraca czas schnięcia materiału i pozwala lepiej dotrzeć chemii do głęboko osadzonych zabrudzeń. Część z nich wyposażona jest w system podgrzewania wody, który wspomaga chemię w pracy i umożliwia szybsze wyschnięcie dywanu. Należy zwrócić uwagę na ssawy dołączone do danego modelu. Część z nich wymaga dokupienia ssawki do podłóg lub do tapicerek. Mimo swoich rozmiarów, są to urządzenia niezwykle poręczne podczas pracy, transportu i przechowywania.

Sabrina Hot Sabrina Maxi
Santoemma Sabrina Hot Santoemma Sabrina Max

Szorowarki do czyszczenia dywanów

Oprócz odkurzaczy do mycia dywanów mamy do dyspozycji również urządzenia jednotarczowe czyli szorowarki. Wyposażone w miękką szczotkę są w stanie dokładnie wprowadzić środek czyszczący głęboko we włókna materiału. Najczęściej stosowane są do mocnych zanieczyszczeń i większych powierzchni. Świetnie sprawdzają się jako podstawowe wyposażenie firm sprzątających. Żeby zacząć pracę szorowarką należy ją wyposażyć w miękką szczotkę, do pojemnika nalać wodę z płynem i rozprowadzając po dywanie wszorowywać roztwór. Następnie wszystkie zanieczyszczenia i wodę trzeba zebrać odkurzaczem do zbierania wody.

Szorowarka NLL 332 Szorowarka Numatic NR 1500
Szorowarka Numatic NLL 332 Szorowarka Numatic NR 1500

Jak wyprać dywan odkurzaczem piorącym?

  1. Rozpuszczanie zanieczyszczeń metodą pre-spray - jest to wymieniona wcześniej, najpopularniejsza metoda czyszczenia w domach i firmach. Rozpoczynamy pracę zbierając piasek, kurz i wszystkie suche zanieczyszczenia. Następnie za pomocą odkurzacza rozprowadzamy chemię, która skutecznie rozpuszcza cały brud. W tej metodzie bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiednia chemia, na której spoczywa odpowiedzialność za oderwanie brudu od włókien materiału. Po tym etapie ważną rolę odgrywa odkurzacz, który dokładnie wyciągnie rozpuszczony brud z wodą z głębi odkurzacza.
  2. Szamponowanie, bonnetowanie - jest to metoda wspomagająca mycie dywanów, która świetnie sprawdza się na większych powierzchniach lub mocno zabrudzonych materiałach. Po nałożeniu chemii na dywan, wcieramy ją dokładnie w dywan szorowarką, a następnie zbieramy odkurzaczem.

Podsumowanie

Jeśli szukasz urządzenia do firmy, które pozwoli Ci w szybkim czasie niezwykle dokładnie wyczyścić dywan lub wykładzinę - wybierz maszynę z lini Santoemma lub szorowarkę, która pozwoli Ci również na czyszczenie każdej powierzchni twardej i zdarcie starych, zabrudzonych warstw ochronnych. Jeśli szukasz urządzenia wielofunkcyjnego i niezwykle poręcznego wybierz np. GVE 370, który jest w pełni urządzeniem profesjonalnym, mogącym pracować w każdych warunkach. Dobierz do tego profesjonalną chemię i możesz być pewny efektów czyszczenia.