Infolinia Szczecin: 500 350 920   Informacje Gliwice: 512 707 503     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Szorowarki i polerki Numatic

szorowarki i polerki

Szorowarki i polerki angielskiej firmy Numatic, to bez wątpienia jedne z najtrwalszych urządzeń dostępnych na rynku. Wśród tych maszyn do czyszczenia znajdziemy szorowarki o różnej mocy silnika i szybkości obrotów. Wykorzystywane są zarówno w biurach, sklepach jak i firmach sprzątających.Wyposażone zostały w przekładnię planetarną wypełnioną olejem, która zapewnia płynne przeniesienie mocy na posadzkę, co znacznie poprawia jakość czyszczenia.

Szorowarki pracują z padami czyszczącymi lub szczotami i wykorzystywane mogą być zarówno do pucowania różnego rodzaju powierzchni twardych, jak i do prania dywanów i wykładzin. Polerki natomiast, pracują tylko z padami do polerowania.

A jak dobrać najodpowiedniejszą maszynę dla siebie? Czy potrzebujemy polerki czy wystarczy nam tylko szorowarka?

Podział na szorowarki i polerki

Szorowarki i polerki na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobne do siebie, jednakżeich główną różnicą jest szybkość obracania się talerza na którym umieszczony jest pad. Szorowarki mogą być stosowane w niektórych przypadkach jako polerki, jednak polerki nie mogą być użyte jako szorowarki.

Szorowarka Numatic Szorowarka Numatic
Szorowarka Numatic HFM 1515 Polerka Numatic HNS 1550

Szorowarki Numatic

Szorowarki to wielofunkcyjne urządzenia, które po założeniu miękkiej szczotki mogą być wykorzystywane do mycia dywanów i wykładzin, a po wymianie na szczotkę twardą lub odpowiedni pad, służą do czyszczenia posadzek twardych. Moc silnika waha się w przedziale od 400W do 1500W, a prędkość robocza od 150 obr./min do 200 obr./min.

Jeśli na zabezpieczonej posadzce pojawiły się delikatne ślady, można wykorzystać szorowarkę do ich zlikwidowania. Szorowarki można też wykorzystać do bieżącego czyszczenia trudno dostępnych powierzchni. Nie posiadają one jednak własnych systemów odsysania, dlatego wodę i brud należy zebrać mopem lub odkurzaczem.

Polerki Numatic

Polerki Numatic wykorzystywane są najczęściej przez firmy sprzątające, które zabezpieczają posadzki warstwami ochronnymi.

Urządzenia te pracują z prędkością 15000 obrotów/min,  podczas pracy rozpuszczając delikatnie warstwę zabezpieczającą posadzkę, co sprawia że po zakończeniu pracy podłoga pozostaje idealnie wypolerowana. Są w stanie nadać posadzce tzw. wygląd “mokrej podłogi”.

Jak wybrać szorowarkę

Szorowarka Numatic

Podczas wyboru szorowarki najpierw należy określić do jakich prac najczęściej będzie wykorzystywana. Jeśli mają to być delikatne prace związane z czyszczeniem posadzek w trudno dostępnych miejscach, np. w przychodniach, klasach szkolnych, czyli wszędzie tam gdzie użycie maszyny czyszczącej może być utrudnione, wtedy wybieramy najmniejszą z szorowarek, czyli Numatic NLL 332 . Jest bardzo lekka i poręczna, co znacznie ułatwia przemieszczanie jej np. między piętrami lub przewożenie jej w samochodzie i przechowywanie.

Jeśli praca szorowarki w większości ma opierać się na gruntownym czyszczeniu lub praniu dywanów, wtedy wybieramy najmocniejszą z nich czyli HFM 1515G , która świetnie poradzi sobie w każdych warunkach. Ma znacznie większy i mocniejszy silnik niż mała NLL 332, co pozwala jej na czyszczenie każdego rodzaju powierzchni, niezależnie czy jest to bieżące czyszczenie, zdzieranie starych warstw polimerowych z posadzki czy pranie dywanów i wykładzin. Jest to również szorowarka, która ma podwyższone parametry wytrzymałościowe, co pozwala jej na pracę w ciężkich warunkach, np.:;

  1. w warsztatach samochodowych i serwisach
  2. halach produkcyjnych
  3. dla firm sprzątających

Sposób użycia szorowarki

Bieżące czyszczenie mało zabrudzonych powierzchni:

  • Do zbiornika wlewamy płyn czyszczący. Jeśli używamy koncentratów takich jak np. Kleen Blue Star lub Piccomat, środek należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach
  • Odchylamy maszynę i zakładamy pad czyszczący lub szczotę
  • Środek dozujemy za pomocą rączki na uchwycie, a następnie rozprowadzamy za pomocą urządzenia na powierzchni.
  • Zbieramy wodę

Jeśli nie mamy doświadczenia w pracy z szorowarką, najpierw powinniśmy spróbować użyć jej na powierzchni, która nie jest zastawiona regałami czy innymi przeszkodami. Praca takim urządzeniem nie wymaga nakładu dużej siły, ale trzeba nabrać nieco wprawy.

Gruntowne czyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni np. betonowych:

  • Do zbiornika wlewamy wodę
  • Odchylamy urządzenie i montujemy twardy pad - czarny lub Gorilla
  • Dozujemy trochę wody na posadzkę i zaczynamy pracę. Zewnętrzna, zabrudzona warstwa posadzki zacznie się zdzierać
  • Zbieramy wodę i brud za pomocą mopa lub odkurzacza

Akcesoria do szorowarek i polerek

  • Pady do szorowarek

    Najchętniej wybierane akcesoria do każdego rodzaju maszyny czyszczącej. Z racji mnogości zastosowań, są świetnym rozwiązaniem dla firm sprzątających i nie tylko. Oznaczone są kolorami, które określają ich twardość, dzięki czemu możemy je stosować do gruntownego czyszczenia lub polerowania posadzki.

  • Szczoty do szorowarek

    Najczęściej wybierane w przypadku czyszczenia dywanów i wykładzin. Miękkie szczoty sięgają w głąb tkaniny, bardzo dokładnie ją czyszcząc.

Środki czyszczące do szorowarek

W przypadku środków do bieżącego czyszczenia, najlepszym rozwiązaniem jest płyn Kleen Blue Star, który można używać na każdego rodzaju powierzchni - od płytek po podłogi drewniane.

W przypadku czyszczenia gruntownego możemy podzielić je na:

  • renowacja posadzek betonowych - tutaj sprawdzi się sama woda i pad hybrydowy
  • czyszczenie starych warstw polimerowych, na powierzchniach takich jak tarket lub płytki PCV najlepiej sprawdzi się mocny środek o nazwie Kleen Terradur lub Kleen Terrano .
  • posadzki przemysłowe - środek Kleen Hurrican
  • na ekstremalne zanieczyszczenia takie jak tłuszcze, smary czy oleje możemy zastosować środek Kleen Hurrican Super
  • podłogi mikroporowate - Kleen Piccomat FS
  • zyszczenie metodą “na sucho” posadzek, które nie są odporne na wodę, np. drewno, linoleum, kauczuk - Kleen Solex