Infolinia: 500 350 920     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Jaki mop wybrać

Wydawać by się mogło, że odpowiedź na pytanie "Jaki mop wybrać?", które każdy z nas na pewno choć raz sobie zadał, będzie bardzo prosta. W końcu mop to mop, wybierzmy pierwszy z brzegu i bierzmy się za sprzątanie. Nic bardziej mylnego! Już sama ilość dostępnych na rynku rodzajów mopów, wkładów, zapięć i kijów może przyprawiać o zawrót głowy. Do tego warto również rozważyć przeznaczenie naszego mopa - bo przecież najprostszy typ, którego używamy do czyszczenia podłóg w domu na pewno nie sprawdzi się przy czyszczeniu dużych, mocno zabrudzonych powierzchni w magazynach naszej firmy. Nagle okazuje się zatem, że wcale nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie jaki mop kupić. Jak wybrać mop - taki, który będzie najlepszy, najtrwalszy, oraz najlepiej spełni nasze oczekiwania?

Jaki mop kupić?

Mopy możemy podzielić na dwie osobne kategorie: posiadające wkład sznurkowy i wkład płaski. Różnią się one chłonnością, rodzajem mocowania i używanej do niej wyciskarki. Skupiając się na mopach do domu, możemy śmiało powiedzieć, że mopy sznurkowe cieszyły się niegdyś dużo większą popularnością od ich płaskich odpowiedników, jednak aktualnie zostają wypierane, a użytkownicy coraz chętniej kupują mopy płaskie. A jakie są za i przeciw obu rozwiązań?

Mop sznurkowy

Mopy sznurkowe

Niezwykle popularna wersja wkładu, szczególnie tam gdzie została wymyślona czyli w Stanach Zjednoczonych. Używana do mycia powierzchni zarówno w domu jak i firmie. Jednak ze względu na swoje ograniczone rozmiary, nie nadaje się do mycia większych powierzchni. Jedną z zalet mopów sznurkowych jest niezwykle duża chłonność wody. Idealnie zbierają wszystkie zanieczyszczenia lub rozlaną ciecz. Są również dużo tańsze od wkładów płaskich i wygodne w użyciu. Jedną z wad tego rozwiązania jest to, że niezwykle ciężko je utrzymać w czystości, a co za tym idzie, jeśli niedokładnie wypłuczemy takiego mopa sznurkowego, zostawi on na podłodze nieprzyjemne dla oka smugi.

Wkłady do mopów sznurkowych

Mopy sznurkowe możemy podzielić według dwóch podstawowych wkładów. Pierwszy to zwykły wkład dostępny w sklepach, który z uchwytu ma wypuszczone wiele nitek, natomiast drugi to wkład cięty, bardziej profesjonalny, zapewniający lepszą efektywność pracy.

Mop sznurkowy Mop cięty

Zwykły mop sznurkowy
Jest to bardzo chłonny, lekki mop, popularny, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Dostępny w większości sklepów.

Mop sznurkowy, cięty
Bardziej profesjonalny mop, cięty i zszyty na dole w poprzek. Zapewnia to lepszą chłonność i precyzję pracy. Dzięki zszyciu jest cięższy a nitki nie rozchodzą się po całej powierzchni w niekontrolowany sposób

Akcesoria do mopów sznurkowych:

Wiadro do mopa z wyciskarką Wiaderko z wyciskarką ręczną. Poręczne i łatwe w użytkowaniu. Bardzo popularne i dostępne w większości sklepów. Najczęstszą wadą tego typu rozwiązań jest plastik pękający pod wpływem nacisku mopa. Należy zwrócić uwagę na trwałość takiej wyciskarki i grubość plastiku. Naszą ofertę można sprawdzić tutaj
Wiaderko do mopa Wiaderko z wyciskarką nożną. Wygodne rozwiązanie dla każdego i na każdego rodzaju powierzchnię. Unikamy mocnego nacisku na wyciskarkę, a co za tym idzie pękania plastiku.
Kij na zatrzaski do mopa Kij na zatrzaski. Kij z dwoma otworami, które utrzymują zapięcie mopa nienaruszone. Nie odkręcają się i nie wyrabiają się tak jak kije gwintowane.
Kij gwintowany do mopa Kij gwintowany. Zdecydowanie najbardziej popularna wersja kija. Pasuje do większości uchwytów na mopy czy miotły. Ułatwia demontaż stelaża.
Uchwyt do mopa Uchwyt. Uchwyty na mopy sznurkowe to małe zaczepy, które pozwalają zawiesić końcówkę ze sznurkami.

Mop płaski

Mop płaski

Należy do najbardziej rozbudowanej kategorii mopów czyszczących. Nadaje się do sprzątania zarówno w domach jak i firmach, szkołach, hotelach czy magazynach. Dzięki swojej różnorodności wkładów i rozmiarów, można go dopasować do praktycznie każdego rodzaju powierzchni. Jakie mamy rodzaje wkładów i stelaży i jak dobrać odpowiedni?

Stelaże

Jest to podstawa do skompletowania mopa płaskiego. Rodzaj zapięcia zamocowanego na stelażu pozwala nam poprawić ergonomię pracy. Dobór zapięcia zależy od rodzaju powierzchni na której mop będzie pracował (inny wybierzemy do szpitala, a inny do szkoły). A jakie rodzaje znajdziemy u jednego z najpopularniejszych producentów profesjonalnych mopów - TTS?

 • Stelaż z zapięciem o nazwie Speedy. Najpopularniejszy rodzaj zapięcia, najchętniej wybierany do szkół, sklepów i biur. Po obu stronach posiada dwa “bolce” na które zakładany jest wkład, a dodatkowo przykrywane są one nakładką. Stelaż łamie się w połowie po naciśnięciu nogą lub ręką przycisku, co pozwala na bezdotykowe opłukanie i odsączenie wkładu za pomocą wyciskarki. Do stelaża dobierane są dedykowane do niego, specjalne wkłady z otworami.
 • Stelaż speedy

 • Stelaż tzw. kieszeniowy. Jest to zwykły stelaż na który nasuwany jest mop. Po zgięciu stelaża mop zsuwa się z niego, co umożliwia szybkie wypłukanie. Sprawdza się w domach lub szpitalach, gdzie używane są wkłady jednego kontaktu, pozwala na bezdotykową wymianę. Wkłady do takiego stelaża dostępne są w większości sklepów.
 • Stelaż kieszeniowy

 • Stelaż z trzema otworami typu Light. Jest to stelaż, który posiada 3 bolce na które mocowany jest wkład. Ciekawostką jest to, że można w nim używać wkładów przeznaczonych do zapięć Speedy czyli z dwoma otworami. Dzięki mocowaniu wkładu, można go łatwo i bezdotykowo namoczyć w czystej wodzie i odcisnąć w wyciskarce.
 • Stelaż Light

 • Stelaż z rzepem. Wygodne rozwiązanie szczególnie w domach i mniejszych biurach. Przy dużej ilości metrażu podłóg do mycia, po nasiąknięciu wkład może zacząć się odrywać od stelaża, dlatego nie powinien być stosowany na większych powierzchniach.

Stelaż z rzepem

Wkłady do mopa

Wkłady dobieramy pod względem rodzaju powierzchni na których ma pracować. Niektóre z nich są bardziej chłonne, idealnie nadają się do zbierania wody czy też czyszczenia większych powierzchni, natomiast inne służą do doczyszczania np, w narożnikach, ze względu na swoją bardziej zwartą budowę.

Podczas wyboru wkładów najpierw sprawdzamy rodzaj materiału z którego jest zrobiony, a następnie dopasowujemy rodzaj zapięcia jaki mamy w stelażu.

 • Bawełna. Wkład bawełniany to chętnie wybierana opcja do czyszczenia większości rodzajów powierzchni. Charakteryzuje się dużą chłonnością wody i mało zwartą budową. Posiada jasne, prawie białe nitki, co po kilku użyciach trochę utrudnia utrzymanie go w oryginalnym kolorze. Można go prać w pralce.
 • Wkład do mopa bawełniany

 • Mikrofaza. Inaczej zwany Mikroblue, jest to wkład o charakterystycznej, zwartej budowie. Idealnie nadaje się do wykańczania mycia powierzchni, np. w rogach czy przy ścianach. Jest mało chłonny ale za to łatwy w utrzymaniu w czystości. Stosowany również w domach. Wkład można prać w pralce.
 • Mop mikrofaza

 • Mikrofaza / akryl / bawełna. Jest to mop złożony z trzech rodzajów włókien. Również chętnie wybierany do różnego rodzaju powierzchni. Łączy w sobie najlepsze cechy trzech różnych wkładów: bawełniany chłonie wodę i pozwala na czyszczenie większych powierzchni, mikrofaza doczyszcza posadzkę, a akryl idealnie sprawdza się na bardziej chropowatych powierzchniach. Wkład można prać w pralce.
 • Wkład mikrofaza akryl bawełna

 • Mikrofibra. Bardzo chłonny wkład, swoją budową podobny do bawełnianego i używany z nim wymiennie w zależności od preferencji. Jego luźne nitki przyszyte do materiału idealnie zbierają nadmiar wody i zanieczyszczenia. Wkład można prać w pralce.

Wkład mikrofibra

Akcesoria do mopów płaskich

Najczęściej wybieranymi akcesoriami do mopów są kije, które raz na jakiś czas należy wymienić i wózki do sprzątania. W ofercie znajdziemy dwa podstawowe rodzaje kijów oraz wózki jedno i dwu wiaderkowe, doposażone w wyciskarki i uchwyty do mopów. Dodatkowo profesjonalne środki czyszczące pozwolą na utrzymanie czystości na dłużej.

Kij. Niezbędnym wyposażeniem kompletnego mopa płaskiego jest kij. W zależności od preferencji, rodzaju wykonywanej pracy oraz częstotliwości sprzątania, wybrać możemy dwa rodzaje kijów do mopów płaskich:

 • Metalowy, dwuczęściowy,wytrzymały mop, ciężki, co znacznie ułatwia pracę tam, gdzie potrzeba docisnąć mop do powierzchni. Składa się z dwóch osobnych części, a to umożliwia zarówno łatwe magazynowanie jak i przewożenie samochodem. Najchętniej wybierany wśród klientów.
 • Jednoczęściowy aluminiowy. Lżejszy kij, który ułatwia pracę osobom słabszym lub starszym.

Wózki jednowiaderkowe. Idealnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie mamy miejsca na magazynowanie większych urządzeń lub w przypadku gdy transport większego wózka mógłby się okazać problematyczny, co jest częstym utrapieniem firm sprzątających.. Dodatkowo wózki te zazwyczaj standardowo wyposażone są w odciskarki do mopów, a model Numatic HB 1812, posiada przegrodę, która separuje wodę czystą od brudnej.

Wózek do mopa jednowiaderkowy

Wózki dwuwiaderkowe. Nieocenione podczas mycia większej powierzchni. W jednym wiaderku znajduje się woda czysta, a drugie przeznaczone jest do wody brudnej, która spływa z wyciskarki. Pozwala na dłużej zachować mopa w czystości. Dodatkowo można je doposażyć w wiaderka na przybory do sprzątania takie jak chemia czy ściereczki. Najlepszym przykładem małego wózka z dwoma wiaderkami jest Numatic MMT 1616

Wózek do mopa dwuwiaderkowy

Środki czyszczące. Profesjonalne środki czyszczące, to podstawa do utrzymania czystości w domu czy firmie. Najbardziej uniwersalnym płynem do mycia posadzek jest Blue Star niemieckiego producenta Kleen. Nie nadbudowuje warstw ochronnych na posadzce, a dzięki temu nie pojawiają się tłuste smugi na powierzchni.

Mop ze spryskiwaczem czyli koniec z wiadrami

Wygodna alternatywa dla zestawu mop + wiaderko. Do pojemniczka wlewamy wodę z płynem i naciskając nogą, dozujemy odpowiednią ilość płynu. Mop nie nasiąka na tyle, żeby trzeba było go odciskać, co znacznie przyspiesza pracę.

Mop ze spryskiwaczem

Świetnie nadaje się do sprzątania mniejszych powierzchni takich jak domy, sklepy czy mniejsze firmy. To również dobry wybór wszędzie tam, gdzie mamy ograniczoną ilość miejsca do magazynowania wiaderka czy wózka.

Najlepszym przykładem takiego mopa jest Numatic SMM40

Krótki film pokazujący możliwości mopa:

Mop nożycowy

Mop nożycowy

Jest to mop służący do sprzątania dużych powierzchni. Są to tak naprawdę dwa połączone ze sobą stelaże o długości 100 cm, wraz ze specjalnym kijem, pomagającym regulować szerokość czyszczenia. Idealnie nadają się np. dla szkół, magazynów czy dużych sklepów. Dzięki dwóm rodzajom wkładów: bawełna i akryl, mogą służyć do mycia lub zamiatania.

Akcesoria do mopów nożycowych

W kategorii mopy nożycowe znajdziemy:

 • Stelaż - specjalny, podwójny stelaż połączony. Wykonany z metalu, dzięki czemu znosi duże obciążenia.
 • Wkład bawełniany - tak samo jak swój mniejszy odpowiednik, świetnie nadaje się do mycia posadzek. Jest niezwykle chłonny, zbiera zanieczyszczenia czy rozlane płyny. Jedyna wadą wkładów bawełnianych w przypadku mopów nożycowych jest duża waga po nasiąknięciu wodą.
 • Wkład akrylowy - Służy do zamiatania posadzek, bardzo często wykorzystywany w szkołach i magazynach. Dzięki swojej specjalnej konstrukcji nie wzbija kurzu w powietrze, tak jak to dzieje się w przypadku tradycyjnych mioteł.
 • Kij - specjalny, podwójny kij, który umożliwia regulację rozstawu mopa.

Ranking najlepszych mopów domowych

 1. Mop ze spryskiwaczem. Jest to najwygodniejsza forma sprzątania na małych powierzchniach. Dzięki zbiorniczkowi, który mieści 270 ml, jesteśmy w stanie umyć cały dom, niewielkim nakładem pracy, wody i środka czyszczącego. Najlepszym przykładem jest tutaj mop Numatic SMM 40, który dzięki temu, że został stworzony i zaprojektowany przez producenta profesjonalnych urządzeń czyszczących, wytrzyma dużo większe przeciążenia niż zwykłe tego typu mopy dostępne w sklepie.
 2. Mop ze spryskiwaczem

 3. Płaski mop kieszeniowy. Jedna z tańszych i najchętniej wybieranych opcji do mycia podłóg w domu. Pozwala na łatwe i szybkie ściągnięcie wkładu ze stelaża i wypłukanie go w wiaderku lub pod bieżącą wodą. Dzięki swojej konstrukcji w przeciwieństwie do mopów sznurkowych pozwalają na lepsze utrzymanie w czystości wkładu. Brud nie wplątuje się w materiał.
 4. Mop kieszeniowy

 5. Mopy sznurkowe. Bardzo chłonne i łatwe w odciśnięciu w praktycznie każdego rodzaju wiaderku. Popularne ze względu na wygodę użytkowania, jednak trudne w utrzymaniu w czystości.

Mopy sznurkowe

Mop przemysłowy czyli jaki sprzęt dla firmy sprzątającej

Najchętniej wybieranym mopem, który radzi sobie na każdego rodzaju powierzchni jest mop płaski, z wygodnym zapięciem typu Speedy. Rodzaj wkładu zależy często od prywatnych preferencji sprzątającego, jednak w przypadku firmy sprzątającej, która operuje na różnego rodzaju powierzchniach dobrze jest zaopatrzyć się w kilka końcówek do mopa (wkładów). Najbardziej uniwersalnym wkładem i stelażem jest ten w rozmiarze 40 cm, ponieważ bez problemu mieści się w każdego rodzaju wyciskarce. Dodatkowo, pozostaje lekki i poręczny nawet po nasiąknięciu wodą, czego nie można powiedzieć o rozmiarach 50 cm i większych. Mopy płaskie możemy również podzielić na kategorie w zależności od miejsca ich pracy:

 • Szkoły - sprawdzą się tam mopy do mycia z zapięciem zabezpieczającym przed zsuwaniem się mopa, co w zestawieniu z wózkiem i odciskarką znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, szczególnie na większych powierzchniach. Dodatkowym mopem, który ułatwia utrzymanie czystości w takich budynkach jest mop akrylowy do zamiatania. Nie wzbija drobinek kurzu w powietrze.
 • Szpitale i przychodnie - mopy do szpitali, to najczęściej mopy tzw. jednego kontaktu. Pozwalają na bezdotykową wymianę i dezynfekcje powierzchni bez konieczności odciskania mopa.
 • Biura, sklepy - najchętniej wybieranym kompletnym mopem do tego rodzaju powierzchni jest ten z zapięciem typu Speedy, bawełniany lub z mikrofibry.
 • Domy - najpopularniejszym mopem płaskim wykorzystywanym do sprzątania w domach, jest ten na stelażu kieszeniowym (wsuwanym). Na mniejszych powierzchniach nie potrzeba wózka z odciskarką i zabezpieczeniem mopa. Dodatkowo wkłady do niego, dostępne są w większości sklepówstacjonarnych.

Akcesoria do mopów dla firmy sprzątającej

 • Wózki. Pozwalają na łatwe przemieszczanie się z wiaderkami przeznaczonymi na wodę brudną, czystą i wyciskarką, dzięki której nie zamoczymy podłogi.
 • Wiaderka. Wiaderka z wyciskarką, to małe i poręczne przyrządy, można je łatwo przewieźć samochodem, a dzięki temu że zajmują mało miejsca, nie potrzebują dużego magazynu do przechowywania.
 • Środki czyszczące. Jedna z najważniejszych i podstawowych rzeczy wyposażenia firmy sprzątającej. Profesjonalny środek, pozwoli na łatwe i bezsmugowe starcie podłogi.

Profesjonalne mopy do sprzątania - ranking

 1. Mop płaski Speedy - najbardziej uniwersalny mop i najchętniej wybierany wśród naszych klientów. Świetnie sprawdza się w czyszczeniu mniejszych i większych powierzchni. Występuje w rozmiarach 40 cm i 50 cm. Dzięki wygodnym zapięciom, wkład nie zsuwa się ze stelaża i pozwala się bardzo łatwo odcisnąć w wyciskarce. Dostępne rodzaje wkładów: bawełna, mikrofibra, mikrofaza/akryl/bawełna.
 2. Mop speedy

 3. Mop akrylowy nożycowy - idealny do zamiatania dużych powierzchni takich jak magazyny, szkoły, hale gimnastyczne czy sklepy. Zbudowany został ze specjalnego rodzaju nitek, które pochłaniają kurz i nie wzbijają go w powietrze tak jak tradycyjne miotły, ułatwiając życie alergikom. Na stelaż nożycowy można również założyć wkład bawełniany służący do mycia powierzchni.
 4. Mop nożycowy do zamiatania

 5. Mop z pojemnikiem na wodę i płyn - idealnie sprawdza się w firmach, które mają ograniczoną ilość miejsca do magazynowania urządzeń do sprzątania. Dzięki zawieszonemu przy kiju zbiorniczkowi na wodę i płyn, pozwala na bardzo wygodne umycie każdego rodzaju powierzchni, bez potrzeby zabierania ze sobą wiaderka i odciskania wkładu
 6. Mop z pojemnikiem

Podsumowanie

W zależności od tego czy wybierasz mop do domu czy firmy, powinieneś umieć dobrać trzy podstawowe rzeczy: wkład, stelaż i kij. Rodzaj wkładu uzależniamy od rodzaju powierzchni, stelaż i kij od indywidualnych preferencji lub wymogów i warunków pracy. Jeśli wybierzemy odpowiedni mop, nasza wygoda pracy i efektywność znacznie się poprawią, dlatego jeśli wciąż masz problem z dobraniem elementów mopa, skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać ten jedyny spośród wielu.