Infolinia: 500 350 920     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Wózki do sprzątania

Jak dobierać wózki do sprzątania?

Wózki do sprzątania, to jeden z najszerszych tematów związanych z utrzymaniem czystości, z największą ilością modeli do wyboru. Pracują na praktycznie każdego typu powierzchniach i w każdego typu pomieszczeniu. Znacznie ułatwiają pracę, zazwyczaj osadzone są na niezwykle wygodnych platformach z kółkami, pozwalają na przewożenie cięższych lub drobnych rzeczy. Idealne do sprzątania dosłownie każdego rodzaju powierzchni.

Podczas wyboru wózka do sprzątania, zdarza się że trzeba przebrnąć przez wiele kategorii tych urządzeń.

Jak wybrać odpowiedni?

Po pierwsze należy określić przeznaczenie wózka, tj. gdzie będzie pracował, ponieważ zupełnie inny model zastosujemy w szpitalu, inny w hotelu, a jeszcze inny w biurowcach i galeriach handlowych. Dodatkowo należy określić jak dużą powierzchnię ma sprzątać i dobrać wielkość wiaderek na wodę brudną i czystą oraz przemyśleć czy wózek będzie musiał przewozić np. ręczniki, papier i inne akcesoria. Ważne są również wymiary wózka i określenie, czy bez problemu będziemy mogli manewrować nim na korytarzach lub przewozić w windzie.

Dlaczego wózki do sprzątania są tak ważne?

Przede wszystkim są to narzędzia, które niezwykle ułatwiają nam pracę, a dobrze dobrane, potrafią znacznie ją przyspieszyć i umilić. Dzięki wiaderkom na wodę brudną, wodę czystą i wyciskarce, mycie podłóg nie sprawia żadnej trudności. Dodatkowo, wózki pomagają w transporcie wszystkich niezbędnych przedmiotów. Mogą być wyposażone w kilka wiaderek/kuwet na akcesoria i środki czystości, półki do przewożenia np. ręczników czy pościeli oraz kosze na śmieci lub do segregacji. Wszystkie te urządzenia zawsze osadzone są na bardzo wytrzymałych i łatwych w czyszczeniu stelażach na kółkach. A co zyskujemy?

 • Mobilność - wózek osadzony jest na sztywnej platformie z kołami
 • Pojemność - możliwość przechowywania niezbędnych akcesoriów
 • Wygoda - wszystkie środki i ściereczki pod ręką
 • Ergonomia pracy - zaprojektowane tak aby nie dźwigać i nie schylać się niepotrzebnie
 • Szybkość sprzątania

Rodzaje wózków do sprzątania

W zależności od zapotrzebowania, miejsca gdzie wózek ma pracować lub wielkości pomieszczenia w którym będzie magazynowany, możemy rozróżnić kilka podstawowych rodzajów wózków:

 • Wózki jedno lub dwuwiaderkowe - najmniejsze urządzenia tego typu (w przypadku wersji z jednym wiaderkiem, można podzielić je na pół przegrodą, która odseparowuje wodę brudną i czystą).
 • Wózki serwisowe - bardzo obszerna kategoria, z wieloma konfiguracjami umożliwiającymi jak najbardziej efektywne utrzymanie czystości.
 • Wózki do segregacji - najczęściej wybierane urządzenia dla hoteli lub szpitali, pozwalające odseparować śmieci, pościel lub odpady medyczne do kilku różnych worków.
 • Do dezynfekcji i mycia - wózki przeznaczone dla szpitali i przychodni, najczęściej wyposażone w system z mopami jednego kontaktu lub dozownikiem do chemii dezynfekującej.
 • Wózki hotelowe - przeznaczone do hoteli i moteli, do przewożenia brudnej bielizny, ręczników, akcesoriów do sprzątania. Wyposażone w przesłony zawartości.

Najpopularniejsze modele Numatic, wózków do sprzątania, to:

Wózek Numatic MMT 1616 Wózek Numatic TM 2815
Numatic MMT 1616 - dwuwiaderkowy, mały wózek do sprzątania Numatic TM2815 - dwuwiaderkowy wózek z miejscem na akcesoria

Miejsce pracy wózków

W zależności od zapotrzebowania, różne wózki pracują na różnego typu powierzchniach i w budynkach. Te najczęściej spotykane to:

 1. Galerie handlowe i biura

  Miejsca te charakteryzują się niezwykłą różnorodnością pomieszczeń. Od dużych lub wąskich korytarzy, po wiele toalet zlokalizowanych na kilku piętrach. Wózki przeznaczone do tego rodzaju pomieszczeń, nazywane są serwisowymi, ponieważ oferują swoim wyposażeniem wszystko, co niezbędne do kompleksowego wyczyszczenia praktycznie każdego rodzaju pomieszczenia. Posiadają dwa wiaderka, jedno na wodę brudną, drugie na czystą, przewożą śmieci i akcesoria.

 2. Szpitale i przychodnie

  W służbie zdrowia najczęściej stosowane są wózki, które pozwalają na używanie tzw. mopów jednego kontaktu. Posiadają one specjalny pojemnik, który nasącza mopy (najczęściej jednorazowe) płynem do dezynfekcji i pozwala na bezdotykową i higieniczną dezynfekcję pomieszczeń. Wózki do sprzątania w szpitalu, to również wózki do segregacji śmieci i stelaże na worki.

 3. Hotele i motele

  Wózki hotelowe, to niezwykle pojemne urządzenia pozwalające na kompleksową obsługę każdego hotelu. W tej kategorii znajdziemy zarówno wózki małe, duże jak i do segregacji brudnej bielizny.

 4. Domy i inne mniejsze pomieszczenia

  Z racji na małą ilość miejsca do przechowywania wózków, wybierane są najczęściej te z jednym wiaderkiem i wyciskarką. Osadzone są na kółkach, co pozwala na szybkie i łatwe przemieszczanie się, a dodatkowo jedno wiaderko można podzielić i odseparować wodę brudną od czystej. Często posiadają także wyciskarkę do mopa i małe wiaderko na przybory do sprzątania

Sprzedaż wózków

Co to są wózki serwisowe?

Jest to najbardziej złożona i rozwinięta kategoria wózków. Z racji tego, że przystosowuje się je do sprzątania każdego rodzaju pomieszczenia, muszą zawierać wiele elementów, które w zależności od zapotrzebowania można wymieniać, przekładać i dokupić. Przykładem może być seria wózków producenta Numatic - SCG, która dostosowuje zawartość, czyli tzw. KIT do zapotrzebowania na danym terenie. Możemy wybrać wózek z dwoma wiadrami, wieloma kuwetami na akcesoria typu ściereczki, ręczniki, papier czy płyny oraz worek na śmieci. Do wiaderek możemy dobrać wyciskarkę do mopa lub zamykaną szafkę.

Kilka przykładów takich KITów serii Numatic SCG:

Akcesoria numatic Akcesoria Numatic
KIT SGA1 z dwoma wiaderkami na wodę brudną i czystą i wyciskarką  KIT SGA6 z dwoma wiaderkami zamykanymi na mopa, jednym 22 litry, półką

Z kolei firma TTS, oferuje możliwość samodzielnego doboru niezbędnych akcesoriów, pozwalając użytkownikowi na zbudowanie własnego modelu wózka i podzielenie go na strefy czyszczenia (odpady, przechowywanie, mycie). Najpopularniejsze wózki serwisowe to np.:

Numatic SCG wózek serwisowy Euro Serwis wózek serwisowy
Numatic SCG - wózek serwisowy, dwa wiaderka, wyciskarka, kuwety na akcesoria i worek na śmieci EURO Serwis 52 - tańszy odpowiednik z wyciskarką, wiaderkami, półką i workiem na śmieci

Wózki do szpitali i przychodni

Do tego rodzaju placówek mamy kilka kategorii wózków, które dobieramy w zależności od potrzeb i wielkości powierzchni. Do ogólnego sprzątania posadzek i innych pomieszczeń służą wspomniane już wcześniej wózki serwisowe, natomiast tutaj dodatkowo mamy wózki do dezynfekcji. Specjalnie przystosowane urządzenia z dozowaniem chemii i pojemnikami, pozwalającymi na przechowywanie jednorazowych mopów.

W niektórych modelach, mopy nasączone są lekko środkiem do dezynfekcji (tzw. mopy jednego kontaktu). Dodatkowo wykorzystywane są również stelaże na worki i wózki do segregacji brudnej bielizny.

Numatic SCG 1415 TTS Nick Hermetic
Numatic SCG 1415 - w wersji z wiaderkami do dezynfekcji, oznaczonymi i szczelnie zamkniętymi  TTS Nick Hermetic - wózek z dwoma hermetycznie zamykanymi wiaderkami, przeznaczony do dezynfekcji

Wózki do segregacji i kosze na śmieci

Jest to osobna kategoria zaliczana do wózków do sprzątania. Niezbędna do pracy np. w szpitalach i przychodniach, gdzie segregowane są śmieci w zależności od ich rodzajów. Aktualnie w większości centrów handlowych czy firm prowadzona jest segregacja odpadów, a wózki te pozwalają w łatwy sposób je selekcjonować. Worki mają różnokolorowe pokrywy, co ułatwia rozpoznanie właściwego pojemnika.

Swoje zastosowanie znajdują również np. w hotelach i motelach, w których rozdzielana jest brudna bielizna i ręczniki.

Możemy doposażyć je np. w pedały otwierające klapy, dodatkowe, kolorowe pokrywy czy różnego rodzaju kółka. Najpopularniejsze z nich to:

Numatic NB 3003 Stelaż DUST
Numatic NuBag 3003 - idealny dla hoteli, przeznaczony na selekcjonowanie prania  Stelaż DUST - pozwala na montaż własnych worków, każda klapa posiada osobny kolor

Jaki wózek dla firmy sprzątającej?

Na początku działalności firmy należy określić jakiego typu prace będą wykonywane, oraz, przede wszystkim, na jak dużych (maksymalnie) powierzchniach. Jest to główny punkt od którego powinniśmy zacząć wybór naszego narzędzia pracy.

Kolejnym punktem, który powinniśmy uwzględnić przy wyborze wózka do firmy sprzątającej, jest możliwość łatwego przewożenia i magazynowania. Jeśli nie posiadamy na tyle dużo miejsca w naszym samochodzie, aby móc wygodnie transportować większe wózki, jedyną rozsądną decyzją jest wybór wózka mniejszych rozmiarów, w którym po prostu trochę częściej będziemy wymieniać wodę.

Podstawowym, najmniejszym wózkiem, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej nowej firmy sprzątającej, jest mały wózek dwuwiaderkowy, z wyciskarką na mopa i przynajmniej jednym wiaderkiem, do którego możemy zapakować wszystkie niezbędne akcesoria (ściereczki, rękawiczki) i chemię. Takie podstawowe urządzenie pozwoli nam na pracę np. w biurowcach, domach, mniejszych sklepach i w każdym innym pomieszczeniu mniejszych rozmiarów.

Numatic mmt 1616 Wózek serwisowy TTS
Numatic MMT 1616 - jeden z najmniejszych wózków dwuwiaderkowych w ofercie EURO - wózek do sprzątania z dwoma wiaderkami i wyciskarką

Jeżeli będziemy czyścić klatki schodowe, które bardzo często mają wąskie, strome schody (szczególnie w przypadku starszego budownictwa), wówczas nawet wózek dwuwiaderkowy może okazać się zbyt duży i nieporęczny. Na ratunek przychodzi wtedy wózek jednowiaderkowy, w którym, za pomocą przegródki, będziemy w stanie odseparować wodę brudną od czystej bez rezygnowania z wyciskarki.

Numatic HB 1812 TTS wiaderko
Numatic HB 1812 - wiaderko z wyciskarką i przegrodą do wody czystej i brudnej Wiaderko TTS 17 litrów, z wyciskarką, uchwytem i kółkami

Duże wózki do sprzątania to przede wszystkim wygoda i ergonomia pracy. Takie urządzenia wybieramy na duże powierzchnie, jak np. szkoły, duże biurowce, galerie handlowe czy hotele. Pozwalają na przewożenie wszystkich środków czyszczących, ręczników papierowych, mydeł, papieru toaletowego, pościeli i wielu innych niezbędnych rzeczy.

Wózek serwis 76 Numatic NKU 31
EURO Serwis 76 - to wózek wielofunkcyjny, z wiaderkami, wyciskarką i półkami Numatic           Numatic NKU 31 - wózek hotelowy z półkami, workiem i możliwością zamontowania kuwet

Podsumowanie jak odpowiednio dobrać wózek do sprzątania dla firmy sprzątającej:

Kiedy wybrać mniejszy wózek? Kiedy wybrać duży wózek serwisowy?
 • Czyszczona powierzchnia do ok. 500 m2
 • Mało miejsca na magazynowanie
 • Mało miejsca do przewożenia wózka (mały bagażnik osobowego auta)
 • Sprzątanie klatek schodowych (w szczególności tych w starszym budownictwie, które są bardzo wąskie)
 • Sprzątanie domów, mniejszych biur, sklepów
 • Do takich wózków należą np.: Numatic HB 1812, Numatic MMT 1616, TTS wiaderko do sprzątania, EURO wózek dwuwiaderkowy, Numatic HB 1812

 • Czyszczona powierzchnia ponad 500 m2
 • Bardzo zróżnicowana powierzchnia do uprzątnięcia na raz (np. łazienki, kuchnie, podłogi, biura itd.)
 • Kiedy niezbędne jest przewożenie rzeczy do uzupełnienia, np. ręczniki papierowe, papier, worki, mydła itd.
 • W przypadku dużych powierzchni biurowych, szkół, hoteli, galerii handlowych
 • Do takich wózków należą np.: SCG 1707, EURO Serwis 76, EURO serwis 32, Numatic SCG 1415, Numatic NKS 1, Numatic NKS 2

Akcesoria dodatkowe do wózków

Wszystkie niezbędne akcesoria i przybory powinniśmy móc w łatwy sposób zabrać ze sobą podczas sprzątania. Np.:

 • Mop - nieodłączny element każdego wózka do sprzątania. W zależności od potrzeb wybieramy mopy z różnymi wkładami lub zapięciami
 • Środki czyszczące - nie tylko te do mycia podłóg ale również do sanitariatów, do kurzu i inne
 • Ściereczki - do pracy na sucho lub na mokro
 • Zmiotki, szufelki
 • Rękawiczki
 • Mydła, papier i inne akcesoria do uzupełnienia
 • Odświeżacze powietrza

Akcesoria wymienne w wózkach

Najczęściej wymienianym elementem wózka są odciskarki, które zawsze mają najwięcej pracy i podczas zbyt mocnego naciśnięcia mogą ulec uszkodzeniu. Wszystkie wyciskarki do mopów działają na podobnej zasadzie, różnią się głównie odpływem (boczny, centralny, tylny). Elementy te niezwykle ułatwiają i przyspieszają pracę, odciskając nasączonego wodą mopa. Każdy wózek w ofercie Numatic i TTS wyposażony jest w wiadro z wyciskarką.

W większości wózków możemy wymienić również kółka i dostosować je do jazdy na dworze, wtedy gdy np. trzeba przejechać z jednego budynku do drugiego. Większe koła zapewniają dużo lepszą stabilność na wybojach, a w pomieszczeniach wyciszają odgłos toczenia się. Dodatkiem do wózków hotelowych mogą być wszelkiego rodzaju kuwety montowane na górze wózka. Natomiast na bokach można zamontować dodatkowe worki na brudną bieliznę, półki na akcesoria lub platformy do przewożenia odkurzacza.

Akcesoria do wózków

Podsumowanie

Wózki pomagają w codziennym i okresowym sprzątaniu każdego miejsca. Od domów, biur i szpitali po duże hotele czy magazyny. Znacznie ułatwiają pracę, pomagają w przewożeniu akcesoriów, śmieci i mopów, a nawet odkurzaczy. Żeby dobrać odpowiedni wózek, należy rozważyć kilka podstawowych kwestii:

 1. Miejsce pracy takiego urządzenia,
 2. Oczekiwana pojemność (worki na śmieci, miejsce na akcesoria do uzupełnienia, takie jak papier, mydło itd.),
 3. Wielkość powierzchni,
 4. Szerokość korytarzy i wind.