Infolinia Szczecin: 500 350 920   Informacje Gliwice: 512 707 503     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Jak i czym wyczyścić wnętrze samochodu?

Sprzątanie i czyszczenie samochodu to usługa dość skomplikowana, której dobre wykonanie wymaga niemałej wiedzy, dokładności, a także użycia specjalistycznego sprzętu. Można również wyczyścić samochód we własnym zakresie. Wybór profesjonalnych środków do czyszczenia jest bardzo szeroki i można z ich użyciem doprowadzić wnętrze każdego auta do idealnego porządku. Jak to zrobić?

Od czego rozpoczynamy czyszczenie samochodu

Za każdym razem, kiedy wsiadamy do samochodu, wnosimy na butach mniej lub więcej zanieczyszczeń, głównie piasku, który zalega na podłodze i w dywanikach. Czyszczenie wnętrza auta należy zacząć właśnie od podłóg. Najpierw wyjmujemy dywaniki – ostrożnie, aby nie wysypać znajdującego się na nich piasku, i starannie je wytrzepujemy. Pozostawiamy je poza samochodem.

Do usunięcia piasku, ziemi, drobnych kamyków, itp. zanieczyszczeń z podłóg niezbędny jest odkurzacz, posiadający specjalne ssawki szczelinowe. Na użytek własny, zresztą nie tylko do sprzątania samochodu, ale także mieszkania, doskonały jest odkurzacz piorący Numatic George GVE 370. Bardzo dobrym urządzeniem do zastosowań domowych jest też odkurzacz ekstrakcyjny i piorący Numatic CT 470-2. Natomiast dla myjni samochodowych, świadczących także usługi czyszczenia aut od wewnątrz, można polecić odkurzacze Santoemma Sabrina – w zupełności zaspokajający potrzeby mniejszych firm, a także większy odkurzacz z systemem wysokiego ciśnienia Santoemma SW 15 Foam Light.

Należy starannie odkurzyć powierzchnie większe: podłogi, pokrowce, miejsca pod siedzeniami. Po nich przystępujemy do czyszczenia z użyciem ssawek szczelinowych. Jest to czynność dość żmudna i czasochłonna, wymagająca dokładności i cierpliwości.

Po odkurzeniu na sucho, podłogi i dywaniki czyścimy na mokro z użyciem odkurzacza piorącego z roztworem płynu, np. Kleen Novatep. Do czyszczenia podłogi na mokro przyda się odkurzacz piorący Numatic Henry Wash HVW 370.

A jak wysuszyć podłogę w samochodzie? Najlepiej zebrać całą wodę za pomocą odkurzacza piorącego i przy ładnej pogodzie zostawić auto z pootwieranymi drzwiami. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, jeżeli mieszkamy np. w bloku i parkujemy przy ulicy. Nie należy wówczas zbyt szybko wkładać z powrotem dywaników, a w czasie jazdy warto skierować nawiew w dół. W myjniach samochodowych suszenie odbywa się mechanicznie za pomocą nawiewów i trwa zaledwie kilka minut.

Tapicerka samochodowa

Jeżeli zastanawiamy się, czym czyścić tapicerkę samochodową, do wyboru jest wiele środków, w zależności od rodzaju materiału. W większości aut tapicerka wykonana jest z tworzyw sztucznych, w samochodach luksusowych również ze skóry.

Zanim zabierzemy się do prania tapicerki, trzeba dokładnie ją odkurzyć na sucho. Jeżeli znajduje się na niej sierść psa lub kota, używamy specjalnej końcówki do odkurzacza. Dopiero po odkurzeniu można przystąpić do prania.

Czym czyścić poszczególne rodzaje tapicerki?

Do domowego czyszczenia tapicerek z tkanin klasycznych i welurowych można zastosować środek Kleen Spruh-Ex, przeznaczony do odplamiania i czyszczenia m. in. tapicerek, wykładzin i dywanów. Preparat ten ochrania tkaninę, nie zawiera enzymów, wybielaczy ani rozjaśniaczy optycznych. Skutecznie rozpuszcza brud, wnikając głęboko w strukturę włókien, przy czym słabo się pieni, dzięki czemu mycie tapicerki jest wygodniejsze.

Dla myjni przeznaczony jest zestaw odplamiaczy Santoemma. Wchodzące w jego skład preparaty umożliwiają pozbycie się trudnych plam i zabrudzeń z tapicerek tekstylnych, m.in. z tłuszczu, krwi, wymiotów i innych zabrudzeń pochodzenia organicznego (środek BIO-ENZYME), napojów: kawy, herbaty, soków, czerwonego wina (COFFEE STAIN REMOVER) oraz oleju, smoły, gumy, itp. (ORANGE GEL).

Do czyszczenia w warunkach domowych tapicerki o trwałych, odpornych na wodę kolorach, świetnie nada się Kleen Teppich-Shampoo. Jest to mlecznobiały płyn o przyjemnym zapachu, zawierający aktywne substancje rozpuszczające brud, a także tłuszcz. Stosuje się go w rozcieńczeniu w proporcji 10 – 15 proc. Można również zastosować szybkoschnący szampon Maxifi Shampoo Pro, który działa w oparciu o innowacyjną technologię M-BRITTLE, polegającą na zamykaniu brudu w mikrokapsułkach wraz z pozostałościami preparatu, dzięki czemu tapicerka pozostaje dłużej czysta i jest przyjemna w dotyku.

Do prania tapicerki tekstylnej w myjniach przeznaczony jest profesjonalny środek do wykładzin i tapicerki Santoemma T-CLEAN. Jest on stosowany do odkurzaczy ekstrakcyjnych, za pomocą których wykonuje się pranie siedzeń samochodowych.

Czyszczenie tapicerki zawsze zaczynamy od podsufitki, wykorzystując metodę „z góry na dół”.

Do tapicerki skórzanej stosuje się zupełnie inne środki, specjalnie przeznaczone do powierzchni ze skóry. Czyszczenie jasnej skóry w aucie bywa trudne, gdyż użycie niewłaściwego środka może pozostawić ciemniejsze plamy. Z kolei np. zastosowanie zbyt dużego stężenia środka na powierzchni ciemnej niesie ryzyko pozostawienia jaśniejszych smug. Zatem jak wyprać kanapę bez zacieków?

Preparaty do czyszczenia tapicerki skórzanej mają najczęściej postać mleczka. Jest jednak spora grupa użytkowników aut z tapicerkami ze skóry, którzy są zwolennikami wodnego roztworu szarego mydła i twierdzą, że nigdy nie uszkodzi on ani nie przebarwi skórzanej tapicerki.

Czyszczenie odbywa się wyłącznie ręcznie, za pomocą ścierki z mikrowłókna. Należy delikatnie zwilżyć ją środkiem czyszczącym, przetrzeć tapicerkę i pozostawić do wyschnięcia.

Często zadawane jest pytanie, jaki impregnat do tapicerki samochodowej można zastosować po czyszczeniu. W przypadku tapicerek tekstylnych sprawdzi się preparat impregnujący z serii Blue & Green, o której więcej pisaliśmy tutaj. Natomiast tapicerkę skórzaną można pokryć cienką warstwą odżywki do skóry. Nakłada się ją czystą ściereczką po całkowitym wyschnięciu powierzchni, ruchami okrężnymi, a następnie pozostawia do wchłonięcia. Jeżeli po czasie, wskazanym na opakowaniu, resztki preparatu pozostaną na skórze, należy je usunąć.

Czym czyścić kokpit w samochodzie

Kokpit samochodowy, czyli deska rozdzielcza i jej obudowa, wykonane są z tworzyw sztucznych. Do ich czyszczenia przeznaczone są różne preparaty: żele, mleczka, płyny – w tym także antystatyczne i zapobiegające osadzaniu się kurzu. Najwygodniejszy w użyciu jest płyn z atomizerem, np. jeden z serii Blue & Green. Kokpit myje się szmatką zwilżoną roztworem, następnie przeciera drugą szmatką zwilżoną czystą wodą. Po tym zabiegu można zastosować spray konserwujący z dodatkiem silikonu. Nie należy używać tego preparatu przed wyczyszczeniem kokpitu, gdyż w ten sposób na powierzchni powstaje trudna do usunięcia, brudna, tłusta warstwa.

Preparat konserwujący może być nabłyszczający lub matowy. Doświadczeni kierowcy zalecają wybór matowego, co zapobiegnie odbijaniu się słońca w desce rozdzielczej.

Jak wyczyścić silnik ze starego oleju

Czyszczenie silnika rozpoczynamy od usunięcia z jego komory wszelkich zanieczyszczeń: gałęzi, trawy, liści, martwych owadów, itp. Następnie wyjmujemy akumulator. Jest to konieczne, aby nie narazić go na kontakt z wodą. Odsłonięte przewody i podzespoły, a także luźne przewody, osłaniamy folią.

Przed usunięciem zanieczyszczeń olejowych z silnika uruchamiamy go na około 5 minut. Wówczas olej podgrzeje się i będzie znacznie łatwiejszy do usunięcia. Zanieczyszczenia usuwamy za pomocą środka odtłuszczającego wyprodukowanego na bazie rozpuszczalników, nie pozostawiającego resztek. Przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania i ściśle się do niej stosować.

Preparat aplikuje się za pomocą atomizera i odczekuje się kilka minut, w zależności od wielkości zanieczyszczeń, po czym usuwa się je mechanicznie za pomocą szczotki z włosia. Uwaga: do tej czynności bezwzględnie wkładamy okulary ochronne! Po usunięciu wszystkich zanieczyszczeń spłukujemy silnik wodą, najlepiej z węża, upewniwszy się, że wszystkie przewody elektryczne są osłonięte.

Na koniec myjemy samochód z zewnątrz. Cały proces tak dokładnego czyszczenia auta w warunkach domowych może zająć nawet kilka godzin. Profesjonalna usługa trwa krócej. Zawsze trzeba ocenić, co jest bardziej korzystne, zarówno czasowo jak i finansowo.