Infolinia: 500 350 920     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Pranie dywanów

Dywany to bardzo ważny element wyposażenia w większości polskich domów. Chroni podłogę przed zniszczeniem oraz pełni funkcję dekoracyjną. A dlaczego warto dbać o to, żeby dywany były wyprane? Najczęściej zabrudzeń na tego typu podłożu nie jesteśmy w stanie dojrzeć. Z biegiem czasu dywan powoli traci kolor (czego często nie jesteśmy w stanie ocenić), a we włókna dostają się wszelkiego rodzaju roztocza i inne pasożyty, których samym zwykłym odkurzaniem, na sucho, nie jesteśmy w stanie się pozbyć, a mocno potrafią uprzykrzyć nam życie. O dywany należy dbać równie często jak zasłony czy firany o czym nie wszyscy pamiętają.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy usunąć wszystkie bieżące zanieczyszczenia, czyli piasek i kurz. Jeśli dywan trudno wyczesać, bo np. mamy w domu zwierzęta, z pomocą przychodzi nam turboszczotka. Jest to dodatkowa ssawka, wyposażona w wałek z małymi szczotkami, który obraca się dzięki powietrzu zasysanemu przez odkurzacz . Innym bardzo skutecznym sposobem jest po prostu dokładne wytrzepanie dywanu.

Usuwanie zanieczyszczeń suchych czyli piasku, sierści itd. jest niezwykle ważnym etapem, którego nie należy pominąć i jak najdokładniej usunąć wszystkie zabrudzenia, które nie rozpuszczą się w wodzie podczas prania.

Pranie za pomocą odkurzacza piorącego

Pranie dywanów w domu

Najskuteczniejszym sposobem na wypranie dywanów jest skorzystanie z odkurzacza piorącego. Wielu producentów ułatwia nam życie tworząc urządzenia wielofunkcyjne, które sprzątają zarówno na sucho jak i na mokro. Chętnie wybieranym odkurzaczem wielofunkcyjnym jest George (GVE 370) firmy Numatic. Jest to profesjonalne urządzenie, z bardzo wytrzymałym silnikiem i głowicą odporną na pęknięcia, dlatego wykorzystywany jest zarówno w domach jak i firmach sprzątających.

A jak czyścić za pomocą odkurzacza?

 1. W pierwszej kolejności dobieramy chemię, która nie będzie się nadmiernie pieniła i nie stworzy ryzyka zalania silnika, co z kolei wiąże się z utratą gwarancji. Najczęściej każdy z producentów wyznacza dedykowaną chemię dla swoich urządzeń. Dzięki przestrzeganiu tej zasady, mamy pewność, że odkurzacz zawsze będzie w dobrym stanie.
 2. Jeśli wcześniej używaliśmy tego samego odkurzacza do pracy na sucho, należy wymienić wąż, ssawkę, wyjąć filtr i zamontować zbiornik na chemię.
 3. Do zbiornika wlać wodę i środek czyszczący (koncentrat), zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Jeśli okaże się zbyt słaby można zwiększyć jego natężenie.
 4. Jednym z najważniejszych kroków jest zrobienie małej próby na mniej widocznym skrawku materiału, aby upewnić się, że środek nie uszkodzi tkaniny.
 5. W przypadku odkurzaczy ekstrakcyjnych, najpierw za pomocą ssawki natryskujemy wodę ze środkiem chemicznym i pozwalamy mu pracować. Po określonym czasie tą samą ssawką odsysamy wodę i brud, co znacznie przyspiesza proces schnięcia. Niektóre odkurzacze wyposażone są w szczotki, którymi dodatkowo wcieramy powstałą pianę głęboko we włókna.

Pranie ręczne vs pranie mechaniczne

Pranie dywanów odkurzaczem

Pranie ręczne często polega na szorowaniu dywanu szczotką, która całkiem dobrze doczyszcza włókna, jednak niesie za sobą ryzyko ich uszkodzenia. Zbyt intensywne mycie może zmechacić powierzchnię, której pierwotnego wyglądu już nie odzyskamy. Dodatkowo jest to niezwykle czaso- i energochłonna czynność. Po ręcznym myciu dywan dłużej pozostaje mokry ze względu na brak możliwości odessania brudu i wody. Jedyną, skuteczną metodą na jego szybsze wysuszenie jest wywieszenie go na dworze i liczenie na dobrą pogodę.

Równie skuteczne, ale dużo delikatniejsze są odkurzacze do prania. Większość z nich, to tzw. urządzenia ekstrakcyjne, które natryskują chemię i pozwalają jej “pracować”. Nie ma potrzeby używania siły i szorowania.. Środek czyszczący wnika głęboko we włókna i rozpuszcza brud, a głównym atutem jest możliwość odessania wody i brudu z dywanu. Dzięki takiemu zabiegowi powierzchnia wysycha błyskawicznie. W zależności od siły ssania odkurzacza, pogody i grubości dywanu, zajmuje to około dwóch godzin.

Najpopularniejsze odkurzacze do prania

 1. Numatic GVE 370 - mały, poręczny odkurzacz, który również zbiera zanieczyszczenia suche i z powodzeniem zastępuje zwykły odkurzacz domowy. Świetna siła ssania i bardzo bogaty zestaw akcesoriów.
 2. Numatic CT 470 - odkurzacz o zwiększonej pojemności zbiorników. Idealnie nadaje się tam, gdzie powierzchnie do czyszczenia są znacznie większe
 3. Numatic HVW 370 - bardzo wygodny w obsłudze odkurzacz przeznaczony głównie do prania i zbierania zanieczyszczeń mokrych.
 4. Santoemma Sabrina - profesjonalny odkurzacz do prania, z bardzo dużą siłą odsysania. Świetna do domów ale i firm sprzątających.

Rodzaje urządzeń do prania dywanów

Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń przeznaczonych do prania dywanów, wykładzin i tapicerek.

Odkurzacze - najchętniej wybierane urządzenia, najlżejsze, nie wymagają dużo miejsca i można je łatwo przenosić. Chętnie wybierane przez firmy sprzątające i użytkowników prywatnych.

odkurzacze piorące

Szorowarki - są to urządzenia, które najczęściej możemy spotkać w profesjonalnych firmach sprzątających. Inaczej nazywane urządzeniami jednotarczowymi, po założeniu na nie szczotki, obracają ją z prędkością 100 obr./min., dzięki czemu dogłębnie doczyszczają włókna dywanu. Zazwyczaj nie posiadają systemu odsysającego, dlatego występują w parze z odkurzaczem, który odessie wodę i brud. Po założeniu pada czyszczącego, można używać ich również do czyszczenia i gruntownego doczyszczania mocno zabrudzonych powierzchni twardych. Najpopularniejszym przedstawicielem tych urządzeń jest Numatic NR 1500. Posiada bardzo mocny silnik, przeznaczony do pracy ciągłej i w trudnych warunkach.

Szorowarki Numatic

Maszyny do prania - znacznie większe od zwykłych odkurzaczy są tak zwane maszyny ekstrakcyjne. Cechują się bardzo dużymi zbiornikami, walcową szczotą, która wyczesuje i doczyszcza włókna dywanów i wykładzin. Dodatkowo posiadają wiele możliwości regulacji, np. docisku szczotki, dozowania roztworu itd. Najczęściej spotykane w profesjonalnych firmach czyszczących. Przykładem może być Santoemma Sharon-Brush

Santoemma maszyna piorąca

Chemia do prania dywanów

Chemia do prania dywanów

Chemia przeznaczona do odkurzaczy i maszyn do prania dywanów musi być niskopieniąca się. W innym wypadku piana może przedostać się do silnika i go uszkodzić, co doprowadzi do utraty gwarancji. Zawsze podczas zakupu urządzenia należy sprawdzić jakie produkty są mu dedykowane, wtedy mamy pewność, że nikt nie podważy gwarancji w wypadku jakiegokolwiek uszkodzenia. Najpopularniejszymi produktami są:

 • Kleen Novatep - bez wątpienia jeden z najczęściej wybieranych środków, używany w firmach i domach. Głównie wykorzystywany do czyszczenia ekstrakcyjnego, w komplecie z odkurzaczami takimi jak GVE 370 lub CT 470. Ma bardzo uniwersalne zastosowanie do powierzchni tekstylnych, odpornych na wodę (tapicerki, dywany, wykładziny), a przy tym nie zawiera enzymów i wybielaczy optycznych, dzięki czemu nie niszczy tkaniny. Stosowany w metodzie natryskowej jak i maszynowej. Rozcieńczenie w zależności od zabrudzenia tkaniny: 10-25%.
 • Kleen Spruh-ex - drugi najpopularniejszy produkt niemieckiej firmy Kleen, używany do ekstrakcyjnego mycia dywanów i tapicerek. Głęboko wnika w strukturę włókien, rozpuszcza brud i zapobiega ponownemu zabrudzeniu się. Ma właściwości bardzo podobne do produktu Novatep, nie zawiera enzymów i wybielaczy optycznych. Rozpuszczenie w zależności od zabrudzenia tkaniny: 80-400 ml/8l wody
 • Santoemma Zestaw odplamiaczy - bardzo wygodny zestaw do odplamiania materiałów tekstylnych, który świetnie sprawdza się w domu i firmie sprzątającej. W zestawie:
  • Bio-Enzyme - środek o bardzo przyjemnym zapachu, usuwa trudne plamy po produktach spożywczych, po tłuszczach a nawet po krwi.
  • Coffee Stain Remover - środek pomocny przy często powstających plamach z kawy, herbaty, czerwonego wina lub soku.
  • Orange Gel - pozostawia przyjemny, pomarańczowy zapach. Na bazie rozpuszczalnika, co pozwala na usunięcie tych najtrudniejszych plam, takich jak gumy, oleje, tłuszcze i smoły. W formie żelu.
 • Santoemma T-Clean - dostępny w opakowaniach 1l lub 5l. Po użyciu pozostawia bardzo przyjemny zapach.

Wynajęcie firmy sprzątającej do prania dywanów?

Jeśli nie czujesz się na siłach albo nie masz ochoty kupować na własną rękę sprzętu do prania, wygodną opcją jest znalezienie i zatrudnienie lokalnej firmy sprzątającej. Takie podmioty zazwyczaj wyposażone są w profesjonalne urządzenia i środki. Szukaj sprawdzonych firm z dużym doświadczeniem, przejrzyj dokładnie opinie, ponieważ użycie nieodpowiednich metod, może nieodwracalnie uszkodzić twój dywan

Jest to bardzo wygodna metoda doprowadzenia do porządku dywanu lub wykładziny, jednak w ogólnym rozrachunku dużo droższa od zakupu profesjonalnego odkurzacza i chemii.

Dodatkowe bonusy posiadania odkurzacza piorącego

Bonusy odkurzacza piorącego

Urządzenia piorące sprawdzają się nie tylko podczas okresowego prania dywanów czy bieżącego sprzątania zanieczyszczeń. Staną na wysokości zdania również w nieprzewidzianych domowych sytuacjach, takich jak rozlany sok, szybkie usunięcie plam z wina, kawy lub herbaty. Potrafią również uratować w zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach, takich jak przeciekająca pralka, rozlana woda na panelach lub płytkach czy nawet zatkany zlew. Warto mieć takie urządzenie pod ręką, szczególnie kiedy mamy dzieci i/lub zwierzęta. Odkurzacze Numatic wyposażone zostały w filtry HEPA, które filtrują powietrze na poziomie 99,997%. Usuwają z powietrza alergeny, zatrzymując je wewnątrz odkurzacza.

Podsumowanie

Czyszczenie dywanów, to niezwykle ważna czynność, którą powinno się wykonywać niezwykle regularnie, żeby uniknąć nadmiernego niszczenia się tkaniny, a co ważniejsze dla poprawienia komfortu życia naszej rodziny. Regularnie należy usuwać brud i alergeny wnikające we włókna. Możemy zrobić to ręcznie, przy użyciu odpowiedniej chemii, jednak najskuteczniejszym, domowym sposobem jest zakup odkurzacza piorącego, który wyczesuje powierzchnie, odsysa wodę i znacznie skraca czas całego procesu.