Infolinia Szczecin: 500 350 920   Informacje Gliwice: 512 707 503     E-mail: sklep@euroczystosc.pl

Mop dopasowany do Twoich potrzeb – jaki mop kupić?

Mop do mycia podłóg to jedno z podstawowych narzędzi do sprzątania. Rynek mopów jest bardzo duży i są one zróżnicowane pod względem rodzaju i wielkości powierzchni, na jakiej mają być stosowane, a także pod kątem przeznaczenia – do sprzątania domowego i do użytku profesjonalnego dla firm sprzątających. Jak wybrać najlepszy mop do podłogi?

Czym czyścić podłogi, czyli zanim kupisz mop

Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba przeanalizować swoje potrzeby. Jednak bez względu na wybór mopa i jego przeznaczenie, najważniejsze jest, aby był on solidnie wykonany, a jego jakość nie pozostawiała żadnych wątpliwości. Tanie, niestarannie wykonane mopy mają krótki żywot, muszą być często zamieniane nowymi, a to generuje niepotrzebne koszty. Lepiej zapłacić nieco więcej za dobry mop i użytkować go przez dłuższy okres.

Dobre mopy do mycia podłóg nie tylko usprawniają sprzątanie, ale sprawiają, że jest ono wygodne – nie trzeba dźwigać ciężarów, unika się zbędnego, przypadkowego rozlewania wody, nie brudzi się rąk. Wśród dostępnych na rynku mopów można znaleźć tradycyjne, wymagające użycia wiadra lub nowej generacji, nie wymagające użycia wiadra – ze spryskiwaczem lub parowe.

Przed zakupem warto również pomyśleć o miejscu, w którym mop będzie przechowywany. Jeżeli dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem gospodarczym, można zakupić większy zestaw (mop z wiadrem). Wiadro do mopa może być z tradycyjnym wyciskaczem, z pedałem, z systemem płukania i wirowania, z kółkami do łatwiejszego przemieszczania, itd.

Jeżeli miejsca jest mniej, trzeba do mycia podłóg znaleźć rozwiązanie bardziej kompaktowe. Można znaleźć na rynku zestawy do złożenia w niewielkim pudełku po zakończonej pracy czy np. mopy ze spryskiwaczem, posiadające specjalny pojemnik na wodę, co eliminuje konieczność użycia wiadra.

Znaczenie ma także trzonek i jego długość. Najlepiej, jeżeli jest ona dostosowana do wzrostu osoby sprzątającej, aby uniknąć stałego schylania się podczas pracy. Jest to ważne zwłaszcza przy myciu większych powierzchni. Natomiast jeżeli z mopa korzystać będzie więcej osób, optymalnym rozwiązaniem jest mop z trzonkiem teleskopowym, który umożliwia odpowiednie dostosowanie długości.

Rodzaje i wybrane modele mopów

Dokonując wyboru mopa dla własnego użytku, powinno się dobrać go do rodzaju podłogi. Np. odpowiedni mop do paneli będzie inny niż do płytek ceramicznych, drewna lakierowanego, olejowanego, itp. Różne też są środki chemiczne do mycia poszczególnych rodzajów powierzchni, o czym nie należy zapominać.

Każdorazowo przed myciem podłogi należy ją dokładnie odkurzyć. Jeśli jeszcze nie wybrali Państwo odpowiedniego urządzenia, na naszym blogu dokonaliśmy przeglądu odkurzaczy dla alergików, zapraszamy do lektury.

Mop płaski ma najszersze zastosowanie spośród wszystkich dostępnych na rynku rodzajów mopów. Posiada długą i szeroką płytkę, która efektywnie myje nawet dość duże powierzchnie, a jednocześnie dociera do trudno dostępnych miejsc pod meblami lub pomiędzy nimi. Eliminuje to konieczność odsuwania mebli podczas mycia podłogi. Mopy płaskie to najczęściej rekomendowany sprzęt do mycia podłóg drewnianych. Pozostawiają na nich najmniej smug oraz dokładnie rozprowadzają preparaty czyszczące i natłuszczające podłogę.

Jednym z najczęściej kupowanych mopów płaskich jest TTS Dust – kompletny mop do mycia, przeznaczony do zastosowań profesjonalnych. Zdaje egzamin na dużych powierzchniach. Sprzedawany jest w zestawie: kij, stelaż metalowy o długości 130 cm oraz wkład bawełniany o wysokiej chłonności i szerokości do wyboru – od 40 do 100 cm.

Wśród mopów płaskich warto wymienić także TTS kompletny mop kieszeniowy, który można skomponować idealnie do swoich potrzeb. Mop kieszeniowy to taki, którego stelaż wsuwany jest do kieszeni we wkładzie, co czyni montaż i demontaż bardzo łatwymi.

Mop ten składa się ze stelaża, kija i wkładu, a elementy te klient dobiera samodzielnie. Do wyboru są dwa rodzaje kijów: jednolity aluminiowy o długości 135 cm i dwuczęściowy metalowy o długości 130  cm. Stelaże dostępne są w dwóch rozmiarach: 40 x 14 cm i 50 x 16 cm. Do poszczególnych wielkości stelaży dopasowane są odpowiedniej wielkości wkłady:

  • Bawełniany 75 proc. – włókna wewnętrzne mają specjalny skręt, zwiększający chłonność, natomiast dodatek 25 proc. poliestru wzmacnia wkład i wydłuża jego żywotność. Wkład ten ma uniwersalne zastosowanie
  • Mikroblue – wykonane w całości z materiałów syntetycznych (85 proc. poliester, 15 proc, poliamid), zwanych mikrofibrą. Ma chłonność mniejszą niż bawełniany, ale dobrze sprawdza się na powierzchniach porowatych, np. płytki gresowe
  • Mikrofaza/akryl/bawełna – dzięki połączeniu trzech rodzajów włókiem dobrze czyści i nadaje się do każdej powierzchni
  • Mikrofibra 40 cm – podobnie jak Mikroblue, wykonany w całości z surowców syntetycznych (mikrofibra 95 proc., poliester 5 proc.). Występuje tylko w jednej, mniejszej wielkości. Nadaje się do powierzchni mniej zabrudzonych.

W ofercie Euroczystość.pl znajdują się gotowe do użycia zestawy – mopy płaskie z wyciskarką i wiadrem lub wózkiem, np. TTS zestaw do mycia podłogi - mop Light 3 otwory z wózkiem (wiadrem na kółkach) z wyciskarką, do tego uniwersalny płyn czyszczący Kleen Sensative Lemon (1 litr) i ściereczka z mikrowłókna gratis. Dobre wiadro do mopa powinno posiadać dwie komory – na czystą i brudną wodę i dwie specjalistyczne wyciskarki.

Zestawiając sprzęt na własne potrzeby można zaopatrzyć się w mop składany. Do nabycia jest stelaż uniwersalny do mopa Numatic, aluminiowy, do wkładu 40 cm, trzyczęściowy (po zmontowaniu 135 cm długości). Można go zastosować do mopa kieszeniowego lub zapinanego. Sam mop jest do kupienia oddzielnie.

Mop sznurkowy ma nieco węższe zastosowanie niż płaski. Nie jest tak efektywny jak płaski, niemniej nadaje się do mycia podłóg o mniejszych powierzchniach. Jednym z wielu rodzajów mopów sznurkowych jest mop wyciskany TTS Kentucky, oferowany w zestawie z kijem aluminiowym i zapinką, pasujący do różnego typu wyciskarek.

Mop sznurkowy przeznaczony jest do sprzątania domowego, podobnie jak mop paskowy cięty TTS, 150 g, z gwintem. Wystarczy dokupić do niego odpowiedni kij o takiej samej średnicy.

Gdzieniegdzie można spotkać się z definicją „mop obrotowy”. Odnosi się ona zarówno do mopa sznurkowego, paskowego, jak i płaskiego. Określenie to nie dotyczy samej konstrukcji mopa, a zastosowania przy wiadrze mechanizmu dokładnie odciskającego wodę. Dzięki temu ryzyko nadmiernego zamoczenia podłogi jest ograniczone do minimum. Dlatego mopy obrotowe (rotacyjne) są chętnie stosowane do mycia podłóg drewnianych i paneli laminowanych.

Tego rodzaju mopy wymagają użycia wiadra. Istnieją również mopy, do których wiadro nie jest konieczne. Dzięki temu możemy szybko wyczyścić niewielkie powierzchnie, a potem łatwo schować mop w niewielkim schowku. W tej roli świetnie sprawdzi się TTS Mop JET – spraymop do mycia podłóg, ze zbiornikiem 500 ml. Nie jest do niego niezbędne wiadro, roztwór myjący aplikowany jest bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię przez otwory w kiju, po naciśnięciu przycisku na jego szczycie.  Innym tego typu mopem jest Numatic Mop SMM 40. Przeznaczony jest on do profesjonalnego mycia i dezynfekcji podłóg. Posiada wkład z mikrofazy i stelaż z zatrzymującym go zatrzaskiem.

Porównanie poszczególnych rodzajów i modeli mopów ilustruje poniższa tabela:

Model


Cecha

TTS Dust

TTS kompletny mop kieszeniowy

TTS Kentucky

TTS cięty 150 g

TTS Spraymop

Numatic Mop SMM 40

Rodzaj     

płaski

płaski

sznurkowy

paskowy

płaski

płaski

Zastosowanie

profesjonalne

uniwersalne (do samodzielnego skomponowania)

domowe

domowe

uniwersalne

profesjonalne

Powierzchnia - wielkość

Duże powierzchnie

dowolna

Mała i średnia

Mała i średnia

Mała i średnia

dowolna

Użycie wiadra

tak

tak

tak

tak

Nie (zbiornik 500 ml)

Nie (zbiornik 400 ml)

Włókno wkładu

bawełna

Bawełna, mikroblue, mikrofaza/akryl/bawełna, mikrofibra

Mieszanka bawełny i poliestru

Mieszanka bawełny i poliestru

Mieszanka bawełny i poliestru

mikrofaza

Powierzchnia - rodzaj

wszystkie

wszystkie

Drewniane, ceramiczne, laminowane

Drewniane, ceramiczne, laminowane

wszystkie

wszystkie

Szerokość wkładu

40 – 100 cm

Stelaż 40x14 cm i 50x16 cm; wkłady odpowiednie

Nie dotyczy

Nie dotyczy

40 cm

40 cm

Długość kija w zestawie

130 cm

Jednolity aluminiowy – 135 cm

Dwuczęściowy metalowy – 130 cm

Do kupienia oddzielnie – dowolny pasujący średnicą

Do kupienia oddzielnie – dowolny pasujący średnicą

150 cm

140 cm

Z powyższego zestawienia wynika, że najbardziej uniwersalny jest mop płaski z wyciskaczem – w konfiguracji zależnej od tego, czy użytkownikiem ma być klient indywidualny czy firma sprzątająca z zapotrzebowaniem na sprzęt do zastosowań profesjonalnych.

Mop domowy a profesjonalny

Zaopatrując się w akcesoria do sprzątania poszukujemy ich przeważnie w supermarketach, a podstawowym kryterium wyboru jest cena. Mopy, jakie można nabyć w popularnych sklepach, są przeznaczone wyłącznie do użytku domowego i na ogół dość tanie. Rzecz w tym, że nie mają one długiej żywotności i po kilku miesiącach, a niekiedy nawet kilku tygodniach intensywnej eksploatacji trzeba je wymieniać na nowe. W rezultacie, w dłuższym okresie, trzeba na nie wydać sporo pieniędzy.

Dlatego warto przemyśleć nabycie do domu mopa profesjonalnego. Jest on nieco droższy, jednak jego zalety w dłuższym czasie są nie do przecenienia:

  • Trwałość – mop profesjonalny, przeznaczony z założenia do codziennego mycia podłóg np. w biurach, zakładach produkcyjnych, obiektach publicznych, musi być wykonany tak, aby był wytrzymały na intensywne użytkowanie i odporny na uszkodzenia
  • Materiał na wkłady czyszczące – w mopach profesjonalnych zazwyczaj jest wyższej jakości, a same wkłady mają splot sprawiający, że mimo intensywnej eksploatacji nie pogarszają się ich właściwości czyszczące
  • Komfort pracy i skuteczność – mopy profesjonalne opracowane są pod kątem optymalnej ergonomii przy jednoczesnej maksymalnej skuteczności czyszczenia. Kije teleskopowe, gumowe uchwyty, duża powierzchnia czyszcząca i wysoka jej chłonność sprawiają, że praca takim mopem jest lekka, a także szybsza niż mopem domowym
  • Gwarancja – w przypadku mopa profesjonalnego okres gwarancji uwzględnia znacznie częstsze jego użytkowanie. Jeżeli zatem używamy mopa profesjonalnego w domu, możemy liczyć, że będzie on służył znacznie dłużej, niż wskazuje instrukcja.

Na koniec wzmianka o urządzeniu profesjonalnym, które zyskuje coraz większą popularność – mop parowy. Przeznaczony on jest do sprzątania bez użycia detergentów – ich zadanie spełnia para wodna, która nie tylko czyści, ale zabija wszelkie drobnoustroje, co w czasach wciąż niewygasłej pandemii koronawirusa ma istotne znaczenie. Niektórzy producenci zapewniają, że za pomocą mopa parowego można czyścić wszystkie powierzchnie, w tym także drewniane. Niestety, nie jest to do końca prawda. Zarówno drewno, jak i panele laminowane źle znoszą częsty kontakt z wysokimi temperaturami i wilgocią. Nie jest dobrze również stosować czyszczenie parą powierzchni lakierowanych. Czyszczenie parowe można stosować bez ograniczeń jedynie na powierzchniach szklanych i ceramicznych, zatem użycie takiego mopa ograniczone jest do pomieszczeń wyłożonych glazurą (kuchnie, łazienki, tarasy, itp.).

Chemia do czyszczenia mopem

Środki czyszczące, używane do domowego mycia podłóg mopem, jakie można kupić w każdym markecie, są znacznie tańsze od preparatów profesjonalnych. Nie należy jednak zapominać, że środki profesjonalne są stężone i stosuje się je jako roztwór po rozcieńczeniu. Zawierają też o wiele silniejsze i skuteczniejsze substancje powierzchniowo czynne. Sprawia to, że są efektywniejsze i bardziej wydajne od preparatów powszechnie dostępnych. Jeżeli obliczymy koszty zużycia środka z supermarketu i profesjonalnego, może się okazać, że ten ostatni wcale nie jest taki drogi, a nawet tańszy w dłuższym okresie użytkowania. Preparaty profesjonalne do codziennego mycia często wystarczy rozcieńczyć w stosunku 1:100, rzadko mniejszym.

Profesjonalne środki czyszczące do podłóg produkowane są dla różnych rodzajów powierzchni: ceramicznych, drewnianych lakierowanych, drewnianych olejowanych, linoleum, itp. Do wyboru są też preparaty zawierające substancje grzybobójcze i bakteriobójcze. Takie zróżnicowanie środków zapewnia ich znacznie większą skuteczność, niż preparatów powszechnie stosowanych, często zaopatrzonych chwytliwym marketingowo napisem „uniwersalny” lub „do każdego rodzaju powierzchni”. Warto to uwzględnić decydując się na zakup środka myjącego. Można wówczas spodziewać się, że podłoga zostanie nie tylko lepiej wyczyszczona, ale także właściwie zakonserwowana do następnego mycia.